Sağlık

Korkularınızdan kurtulmak artık çok kolay

Hayatta sizi en çok korkutan şeyden birkaç saat içinde kurtulacağınızı ya da yaşadığınız bir olayın birkaç dokunuşla artık size acı vermeyeceğini söyleseler inanır mısınız? Cevabınız hayır ise EFT tekniği ile tanışma zamanınız gelmiş demektir…

Öyle fobiler vardır ki, normal yaşamınızı sürdürmenize izin vermezler. Örneğin; kedi korkusu nedeniyle dışarıda dolaşamamak, toplulukta konuşamamak, sudan korkmak gibi korkular basit gibi görünseler de yaşamınızı zorlaştırabilir. Bir de daha acı verenleri vardır. Geçmişten gelen ve geleceğe yönelen… Ölüm travması, ayrılık acısı gibi. Peki bu tür korkuların ve acıların silinmesi için sadece 1-2 saatin yeterli olduğunu söylesek ne dersiniz?

EFT yani “Duygusal Arınma” isimli teknikle bu mümkün. Üstelik bilim-kurgu filmlerindeki gibi bir makinenin içine girip tüm bilgilerin silinmesini de gerektirmiyor. Vücutta bulunan önemli noktalara dokunarak korkularınıza ya da geçmişinize iniliyor ve sonrasında tüm bu korku ve anılar siliniyor.

Türkiye’deki geçmişi sadece yedi yıl olan EFT, Amerikalı bir mühendis ve NLP uzmanı olan Gary Craig’in, Amerikalı Klinik Psikolog Roger Callahan’ın ‘Düşünce Alanı Terapisi’nden yola çıkarak geliştirdiği bir yöntem.

Roger Callahan’ın hikâyesiyse şöyle:
“Callahan, normal psikoterapinin yanı sıra, doğu felsefelerini ve tekniklerini de uzun yıllar araştırır. Su fobisi olan bir hastasını tedavi ederken hastanın “Suyun düşüncesi bile midemi bulandırıyor!” demesi üzerine aklına, hastasının mide ile doğrudan bağlantılı meridyenine hafifçe vurmak gelir. Hemen gözün altındaki bu meridyene yapılan vuruştan sonra hastanın mide bulantısı geçer. Daha da şaşırtıcı olansa bir buçuk yıldır süren tedavi boyunca ilerleme kaydedilemeyen su fobisi ortadan mucizevi bir şekilde kalkar. Buna inanamayan Callahan, hastaya en yakındaki havuza gitmeyi teklif eder. Daha önce suyun yakınına gidemeyen hasta, havuz suyuyla sevinç içinde yüzünü yıkar. Böylece Callahan bu yöntemi geliştirir. Gary Craig ise bunu sadeleştirir ve her soruna tek bir tekniği kullanarak çözüm arar.”

“Yöntemi önce kendime uyguladım”

Türkiye’de bu tekniği kullanan ilk kişilerden olan İpek Cihan Bilgin, EFT tekniği hakkında merak edilen noktaları açıklığa kavuşturdu.

Bilgin, EFT ile nasıl tanıştığını şöyle anlatıyor; “Tekniği, ilk olarak bir kitapta keşfettim. Sonra bu yöntemi kendimde uyguladım ve baktım, mucizevi sonuçlar veriyor. Olumsuz bir duyguya karşı kullanıyorsunuz ve bir bakıyorsunuz öfkeniz kayboluyor. Bunun eğitimini alıp insanlara bu konuda yardım edebileceğimi düşündüm. O dönemde reiki biliniyordu ama EFT bilinmiyordu. Gary Craig’den eğitimini aldım.”

Bu tekniği öğrenince kendimize uygulanabiliyor muyuz?

Eğitim aldığınız zaman hayat boyu, öğrendiklerinizi islediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için sadece parmaklarınız gerekli. Bir günlük bir eğitimle tekniği öğrenebilirsiniz. İnsan bir enerji varlığı; atomlardan ve moleküllerden oluşuyor. Her şey birbiriyle iletişim halinde. Olumsuz duygularsa enerji alanında sıkışıp, kalıyor. EFT bunun salınımıyla ilgili. Öfke dediğiniz şey, aslında sıkışan enerjidir. EFT bunun çıkmasını ve ışığa dönüşmesini sağlıyor. Vücutla belirli meridyen noktaları var ve EFT bunlardan 14 tanesini kullanıyor. Bu noktalar, parmakların üzerinde ve yüzde bulunuyor. I ter konunun belirli bir cümlesi var. Hangi duygudan kurtulmak istiyorsanız cümlenin ona göre kurulması gerekiyor.

EFT tekniğinin başarısı kesin mi?

Başarı oranı çok yüksek; yüzde 80-90 arasında. Kişinin istemesi, bu teknikte çok önemli.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.