Sağlık

Kısırlığı önlemenin en tatlı yolu: siyah çikolata

Bebek sahibi olmak isteyen ama olamayan birçok çiftin sorunu, kısırlık! Bazen kadında bazen de erkekte görülen bu sorun çiftlerin bebek özlemi ile yanıp tutuşmalarına sebep oluyor. Bu sorundan korunmak ve bebek hasreti çekmemek için Bahçeci Fulya Tüp Bebek Merkezi kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Dr. Burçak Erzik siyah çikolata tüketmenizi öneriyor.

Kısırlığa karşı alınacak önlemler arasında artık siyah çikolatada var. Siyah çikolatada bulunan flavenoidler, kan pıhtılaşamasını önleyerek yumurtalıklardaki kan dolaşımını düzene sokuyor.

İnfertilite’den Korunmak İçin

Türkiye’deki 1,5 milyon çiftin üçte biri İnfertilite (kısıırlık) sorunu yaşıyor. Burçak Erzik yapmış olduğu yazılı açıklamasında kısırlık sorununun; plastik saklama kapları, pet şişe, gıda torbaları, klor, amonyak ve parfüm içeren temizlik malzemesi, musluk suyu, mikrodalga fırınlar, sebze ve meyve yetiştirmede kullanılan tarım ilaçlarından kaynaklanadığını söylüyor.

Çiftlerin vücutlarında biriken kimyasallar, ağır metaller ve toksinler üremeyi olumsuz yönde etkiliyor. Üreme sağlığını korumak için dengeli ve sağlıklı beslenme, sigara ve alkolden uzak durma, toksinlerin azaltılması ve tedavi gereklidir.

Erzik’in önerileri ise; “Sigara içmeyin. Alkol kullanmayın. Kafein içeren kahve-siyah çay-çikolatalı içeceklerden uzak durun. Meyve ve sebzelerinizi bol suyla yıkayın. Klor ve diğer kimyasallardan kaçınmak için arıtılmış su kullanın. Fast food gibi işlenmiş gıdalardan uzak durun. Et, sebze ve meyvenizin organik olmasına özen gösterin. Plastik kullanmayın, saklama kaplarınızı cam kullanın, yapışmaz tabanlı tencerelerinizin güvenli ürünler olduğundan emin olun. Hafif, ama düzenli egzersiz yapın. Detoks tedavilerini uygulayın. Destekleyici vitaminler kullanın.”

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.