Sağlık

Kısır erkeklere kanser tehdidi

ABD’de yapılan bir araştırma, kısır erkeklerde testis kanseri riskinin kısır olmayan erkeklere oranla yaklaşık üç kat fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Seattle’daki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan ve Archives of Internal Medicine tıp dergisinde yayımlanan araştırmada, California eyaletinde 1967 ve 1998 arasında kısırlık tedavisi gören çiftlerden, 22 bin 562 erkeğin tıbbi verileri analiz edildi.

Sperm analizlerine göre, 4 bin 549 erkeğin kısır olduğunu tespit eden araştırmacılar, daha sonra bu bilgileri California eyaletinde 1988 ve 2004 arasındaki kanser istatistikleriyle karşılaştırdılar.

Hekimler, 22 bin 562 erkeğin bulunduğu gruptan 34′üne, kısırlık tedavisine başlandıktan en az bir yıl sonra testis kanseri teşhisi konduğunu gördüler.

Genel nüfusta aynı yaş aralığındaki erkeklerle kıyaslandığında kısır olanlarda, testis kanseri hastalığı bulunmayanlara göre 2,8 kat daha fazla kansere yakalanma riski bulunduğunu tespit eden araştırmacılar, kısırlık veya tedavisinin testis kanserine yol açabileceği olasılığını ele almadıklarını söylediler.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.