Sağlık

Kış öncesi cilt bakımı rehberi

Yaz sıcağından korunmak için kozmetikçilerin yolu tutulur; toniklere, losyonlara birçok paralar akıtılır. Peki ya kış için de cildimizin bakıma ihtiyacı olduğunu biliyor muyuz? Kışa girmemize çok az bir zaman kala cildimizi kışa hazırlamak için yapmamız gerekenler bu yazımızda…

Soğuk havalar cildinizi kurutabilir, dudak ve ellerinizde çatlaklar meydana gelebilir. İşte tüm bunları önlemek için cildinize bakım uygulamaya ihtiyacınız olacak.

Çarşı-pazardan aldığınız sebze ve meyvelerle cildinizi soğuk günlere hazırlayabilirsiniz. Hem doğal ürünlerden faydalanarak hem de kozmetik ürünlere çok fazla para harcamadan…

Limon, brokoli, havuç, salatalık, lahana ve daha neler neler… ‘Osmanlı Sultanlarının Güzellik Sırları’ adlı kitabın yazarı Ayten Altınbaş da kış ayları için birçok kür öneriyor.

Evinizde kolayca yapabileceğiniz bu kürleri uygulamayı ihmal etmeyin.

Limon ile ellerinizi nemlendirin

Bir limonu ikiye bölün. Yarısını elinizin arkasına sürün. Limon yüksek oranda sitrik asit ve C vitamini içerir. Bu da doku üretiminin harekete geçmesini sağlar.

Ellerinizde birkaç saniye yanma hissedebilirsiniz; ama ellerinizi nemlendirerek iyi bir sonuç almış olacaksınız.

Ayva çekirdeği ile çatlaklara veda

İki ayvanın çekirdeklerini ayırın ve bir su bardağı doğal gül suyu ile karıştırın. 24 saat oda sıcaklığında bekletin. Kıvamlı bir jöle haline geldikten sonra çekirdekleri bu jöleden ayırın ve buzluğa koyun.

Bu karışımı cildinize sürün. Çatlak ve kırışıklıklarınız için bu kür iyi gelecek.

Cildinizin kurtarıcısı brokoli

Brokoliyi parçalayın. Tülbentle süzün. Yeşil bir su çıkacak. Bu su ile yoğurt ya da kaymağı karıştırın ve yüzünüze sürün. Elde ettiğiniz bu kür cildinizi beslemekle kalmayıp canlandıracak.

Türk kahvesinin telvesi ile ölü derilerden kurtulun

Türk kahvesinin telvesi ile Bepanthene’i karıştırarak yüzünüze uygulayın. Cildinizdeki ölü derilerden kurtulmak için bu kür ideal.

Bu karışım saçınıza hacim veriyor

Yarım litre suya iki çay kaşığı toz şeker atıp karıştırın. Saç spreyleri yerine elde ettiğiniz bu karışımı sürdükten sonra saçınıza kolayca hacim verebilirsiniz.

Havuç suyu ile saçlarınızı canlandırın

Havucu blendırdan geçirin. Zeytinyağı ile havuç suyunu karıştırın. Yıpranan saçlarınızı yıkamadan önce bu bakım kürünü sürün. Bir gün saçınızı bu şekilde bekletin. Yıpranan ve mahvolan saçlarınıza iyi gelecek. Bu kürü ayda bir kere uygulayabilirsiniz.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.