Sağlık

Kış depresyonundan korunma yolları

Uzmanlar, yaşam biçiminde yapılacak küçük ama etkili değişiklikler sayesinde kış depresyonundan kolayca kurtulmanın mümkün olduğunu belirtiyor.

Eğer içinizi biraz olsun rahatlatacaksa söyleyelim; güneşin bedenlerimizi ısıttığı ılık, aydınlık ve çiçek kokulu ilkbaharı şimdiden dört gözle beklemeye başlayan bir tek siz değilsiniz.

Kış depresyonu pek çok insanda ortaya çıkan ve artık uzmanlarca da kabul edilen bilimsel bir olgu. Ama haklısınız, bunu bilmek sıkıntınızı geçirmez, ne de olsa herkesin depresyonu kendine… Bu size özel bunalımdan kurtulmak için ancak yine kendiniz bir şey yapabilirsiniz. Aslında yaşadığınız kentin ve ilerleyen teknolojinin imkânları da size bu konuda yardıma hazır.

Yetenekleriniz

Örgü örmek, düz renkte çanta ve kazakları desenlerle süslemek, takı tasarlamak, mum ya da seramik yapmak ve daha birçok eğlenceli ev hobisi şimdi çok revaçta. Siz de bugüne kadar değerlendirme fırsatı bulamadığınız yetenekleriniz ve ilgi alanlarınız doğrultusunda bir hobi edinebilir ve özellikle canınızın sıkkın olduğu zamanlarda kafanızı dağıtıp rahatlayabilirsiniz.

Sanata ‘merhaba’ deyin

Kültür-sanat etkinliklerini belki bugüne kadar hiç takip etmediniz, belki de bazılarını duymanıza rağmen ilgi göstermediniz. Hâlbuki sanat âleminin kapılarını aralamak yepyeni ve büyülü bir dünyaya girmenizi, sıkıntılarınızdan uzaklaşmanızı ve iç dünyanızın farklı boyutlar kazanmasını sağlayabilir. Konser, opera, bale gibi klasik etkinliklerin yanı sıra festivaller, resim ve fotoğraf sergileri, söyleşiler, fuarlar, paneller, bienaller sizi bekliyor.

Abur cubur partisi

Diyelim ki, günlerden Cuma, dışarıda dondurucu bir hava var ve siz yapacak bir şey, buluşacak hiç kimse bulamıyorsunuz. Küçük bir parti vermek için mutlaka arkadaşlarınıza bağlı kalmanız gerekmez ki. Bugünlük rejimi falan unutun. İşten dönerken bir süpermarkete girin ve cips, çikolata, şekerleme, gofret, ay çekirdeği gibi ne kadar abur cubur varsa hepsinden alın. Eve gelince geçin televizyonun karşısına ve tek başınıza felekten bir gece çalmanın tadını çıkarın.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.