Sağlık

Kemiklerde ağrı tümör habercisi olabilir

Uzmanlar, uzun süre geçmeyen kemik ağrılarının kemik tümörlerinin en önemli belirtilerinden biri olduğunu belirtiyor. Çoğu kemik tümörünün sebebi bilinmezken hastalığın ortaya çıkışında genetik geçişin etkili olduğu sanılıyor.

Kontrolsüz olarak bölünen hücrelerin oluşturduğu kitle ya da şişlik olarak tanımlanan tümörlerin görüldüğü yerlerden biri de kemikler.

Anadolu Sağlık Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Kaan Erler, günümüzde kemik kanseri tedavisindeki anlayışın değiştiğini belirterek, bu konuda erken teşhisin önemli olduğuna dikkat çekiyor. Kemik tümörlerinin çoğu kez tesadüfen teşhis edilebildiğini belirten Prof. Dr. Erler, özellikle dinmeyen kemik ağrıları olanların mutlaka hekime başvurmaları gerektiğini söylüyor.

Değişik tip ve karakterlerde oluşan kemik tümörlerinde hastaların çektiği ağrıların daha çok ‘künt’ olarak ifade edilen şiddeti az daha çok sızı şeklinde ve sürekli ağrılar olduğunu dile getiren Prof. Dr. Erler, “Hasta genellikle ağrısını sızı şeklinde hisseder ve sıklıkla da ağrı gece kötüleşir. Özellikle herhangi bir travma ağrının artmasına neden olur.”

Prof. Dr. Erler, kemik tümörleriyle yaşamın her evresinde karşılaşılabileceğini vurgulayarak “Birincil kemik kanserlerinde en sık karşılaşılan türler Multiple Myeloma, Osteosarkoma, Ewing’s Sarkoma ve Kondrosarkoma’dır. Bu tümörlere daha çok, kalça, omuz, üst ve alt uzuvlar, leğen kemiği ile göğüs kafesinde rastlanır. 5 yaşındaki bir çocukta da bu tür kemik tümörlerine rastlarken, 70 yaşındaki birinde de kemik tümörüne rastlarız” diyor.

Prof. Dr. Erler, kemik tümörüne tanı koymak için ilk olarak hastadan düz röntgen filmi istedikleri belirterek “Değişik kemik tümörleri, düz röntgen filminde farklı görüntü oluşturur. Bazıları aşırı kireçlenme, bazıları ise kemikte erime gösterecektir. Bazen de bu iki durum birbirine karışmış olarak karşımıza çıkabilir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.