Sağlık

Karaciğeri yoran besinler nelerdir?

Yanlış, yetersiz ve gayrı muazzam beslenmeden dolayı bir süre sonra karaciğer görevini yerine getiremez hale gelir. Karaciğerin işlevini yitirmesi sayrıların artmasına özellikle de sindirim sisteminin düzgün çalışamamasına neden olur. Bu yüzden beslenmenin karaciğer üzerinde büyük etkileri var.

İnsan vücudunda birçok organ bulunur. Bu organlardan en büyüğü ise, karaciğerdir. Karaciğer, vücudumuzu olumsuz etkileyecek her türlü  etkenlere karşı kalkan görevi görür. Vücutta bulunan kimyasal maddeler, uyuşturucular, katkı maddeleri ve zehir gibi sağlığımızı tehlikeye atacak tüm maddeleri vücuttan atar. Bu tür sorunlarla uğraşmak karaciğeri bir hayli yormaktadır. Birde bunun üzerine karaciğeri yoran besinler tüketilince durum kaosa dönüşür.

Karaciğeri yoran yiyecekler tüketmekten kaçınmak gerekir. Karaciğerin düzenli çalışması, vücudumuzu daha iyi koruması ve arındırması için, destekleyici besinler tüketilmelidir. Karaciğeri çok fazla yormamak için perhiz yapılmasını öneren hekimler ayrıca; kızartma, hayvansal yağ, konserve ürünleri tuzlanmış ve tütsülenmiş et ve balıklar, sucuk, pastırma, salçalı ve baharatlı yiyecekler, domuz eti, çikolata, alkollü içkiler, tütün, fındık, fıstık ve ceviz  gibi yiyeceklerden uzak durulmasını önermekteler. Bu tür besinler karaciğeri oldukça yorar.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.