Sağlık

Kansızlık ruhsal rahatsızlıklara neden oluyor

Genellikle kadınlarda ve çocuklarda görülen kansızlık probleminin tedavi edilmemesi halinde ruhsal hastalıklar da dâhil pek çok probleme sebep olabildiğine dikkat çekildi.

Kansızlık olarak da bilinen anemi hastalığı tedavi edilmezse ruhsal rahatsızlıklara da neden oluyor.

“Anemi asla bir hastalık tanısı değildir, bir bulgudur. Öncelikle altta yatan nedenler araştırılmalıdır” diyen Dahiliye Uzmanı Dr. Önder Akkaya, dengeli bir beslenme ile kansızlık sorununun önüne geçilebildiğini söyleyerek, yemek seçme ve tek yönlü beslenme ve hamur işine ağırlık vermenin kansızlığa yol açabildiğini belirtti.

Aneminin depresyona yol açan organik rahatsızlıklardan olduğunu dile getiren Dr. Akkaya, bununla birlikte anemiden dolayı depresyonun ortaya çıkması durumunda anemi ile birlikte depresyonun da ilaç ve psikoterapi ile tedavi edilmesi gerektiğini belirtti.

Dengesiz beslenmenin sadece anemiye değil B vitamini kalsiyum, magnezyum eksikliği gibi farklı vitamin ve mineral eksikliklerine de yol açtığını anlatan Dr. Akkaya, bütün bu eksikliklerin benzer psikolojik etkileri olduğunu ifade etti.

“Dengeli beslenme ihmal edilmemeli”

Dengeli beslenmenin sadece bedensel açıdan değil ruh sağlığını da koruma açısından önemine dikkat çeken Dr. Akkaya, sözlerine şöyle devam etti.

“Kronik enfeksiyon hastalıkları, aşırı kan kaybına yol açan ciddi yaralanmalar, fazla kanamalı olan ameliyatlar, hanımlarda sık veya çok sayıda doğum, adet bozuklukları, tedavi edilmeyen sık burun kanamaları, tiroit bozuklukları da anemiye yol açabiliyor. Kalıtımsal bazı hastalıklar mesela “Akdeniz anemisi” de özel tedavi gerektiriyor.

Anemi kan tahlilleri ile kolay tespit edilen bir rahatsızlık olmakla beraber gizli anemi şeklinde daha detaylı tahlilleri gerektiren türleri de vardır. Genelde solgun deri anemi belirtisidir. Fakat bu yanıltıcı olabilir. Solgun renkli derili olup kansızlık problemi olmayan kişiler olduğu gibi rengi solgun olmadığı halde anemi problemi olan kişiler de vardır.”

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.