Sağlık

Kanserojen maddeler hangi gıdalarda bulunur?

Hazırlanan bir proje çerçevesinde kanserojen özellikte olan mikotoksinler içeren gıda maddelerinin tespiti ve alınabilecek önlemler konusunda bilgilendirme yapılacağı belirtildi.

Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünce Avrupa Birliği (AB) 6. Çerçeve Programı tarafından desteklenen “Moniqa Projesi” kapsamında büyük çoğunluğu kanserojen özellikte olan mikotoksinler (gıda maddelerinde oluşan küflerin neden olduğu toksik maddeler) konusunda eğitim verilecek.

Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hamit Köksel yaptığı açıklamada, “Moniqa Projesi” ile gıda zincirinde kalite ve güvenliği izlemek ve kontrol etmek için analitik yöntemlerin uyumlu hale getirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Prof. Dr. Köksel, projede 20 ülkeden 33 üye kurum çalışanı yaklaşık 400 araştırmacının, dünyadaki gıda kalite ve güvenliğini izlemek ve kontrol stratejilerinin uyumunu sağlamak üzere işbirliği yaptığına işaret etti.

Prof. Dr. Köksel, doğada yaygın bulunan “Aspergillus, Penicillium ve Fusarium” gibi küflerin, gıda ham maddelerinin üretimi, işlenmesi, taşınması ve depolanması sırasında uygun şartlar sağlanamadığı takdirde gelişerek insan sağlığına zararlı mikotoksinler ürettiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Canlılar üzerindeki akut toksisiteden kansere kadar değişebilen etkileri nedeniyle mikotoksinler günümüzde, gıda güvenliğinin sağlanması ve insan sağlığının korunması açısından kontrol altına alınması gereken en önemli risklerden birini oluşturmaktadır. Mikotoksin adı verilen bu maddelerin büyük çoğunluğu kanserojen özelliktedir. Gıda güvenliği açısından önemli başlıca mikotoksinler, aflatoksinler, okratoksin, patulin, trikotesenler, fumonisinler ve zearalenondur.”

Daha çok hangi gıdalarda bulunuyor

Mikotoksinlerin daha çok tahıllar, kuru yemişler, kurutulmuş sebze ve meyveler, baharatlar ve yemlerde bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Hamit Köksel, şunları kaydetti:

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.