Sağlık

Kanserleşmiş benlere karşı dikkatli olun

Uzmanlar, derideki ben veya renkli lekedeki değişikliğin malign melanom yani kanserleşmiş benin erken belirtisi olabileceğini söyleyip, gerek güneş ışınlarına aşırı olarak maruz kalma, gerekse solaryum gibi suni ultraviyole ışın kaynaklarıyla kanserleşmiş benlerin görünme sıklığının arttığı konusunda uyarıyorlar.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Meltem Özer yaptığı açıklamada, pek çook kişinin vücudunda benler bulunduğunu söyleyerek, “Ozon tabaksında meydana gelen incelme nedeniyle dünyaya daha fazla miktarda UV ışınının ulaşması, insanların güneş ve solaryum gibi UV kaynaklarına daha çok maruz kalması nedeniyle melanom sıklığı giderek artmaktadır. Genç bir erişkinde ortalama 25 ben vardır ve çoğu yaşam boyu oluşur. Hemen bütün benler normaldir ve öyle kalır. Ancak derideki ben veya renkli lekedeki değişiklik malign melanomun (kanserleşmiş ben) erken belirtisi olabilir” dedi.

Malign melanom’un, deriye rengini veren maddeyi üreten hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucunda oluşan bir kanser türü olduğunu ifade eden Dr. Özer, “Malign melanom vakalarının yüzde 30′u bir ben üzerinde gelişirken, yüzde 70′i normal cilt zemininde oluşur. Görülme sıklığı tüm dünyada giderek artmaktadır ve cilt kanserine bağlı ölümlerin yüzde 77′sinin sebebidir” diye konuştu.

Ölümleri azaltmak için erken tanı şart

Buna bağlı ölümleri azaltmanın en önemli yolunun erken tanı olduğuna işaret eden Dr. Özer, “Malign melanomdan korunmak için kişilerin risk faktörlerini bilerek bunlardan kaçınmaları, periyodik kişisel cilt muayenelerini yapmaları ve şüpheli durumlarda dermatologa başvurmaları gereklidir” dedi. Risk Faktörlerini de sıralayan Dr. Özer, şunları söyledi:

“Açık tenli ve açık renk gözlü olmak (mavi-yeşil göz, sarı-kızıl saç ve kolay güneş yanığı gelişebilen deri tipi), uzun süre ya da aralıklı olarak yoğun güneş ışığına maruziyet, 14 yaşından önce ağrılı ve içi su dolu kabarcıklı ağır güneş yanığı hikâyesi, iç ortamlarda çalışıp dışarıda yapılan hobileri olan ve güneşten korunmayanlar, ailede melanom hikayesi, anormal görünümlü ben varlığı, çok sayıda normal görünümde ben varlığı, büyük doğumsal benler ile bağışıklık sistemi bozukluğu risk faktörleri arasında sayılabilir.”

“Güneş eskisi gibi dost değil”

Melanom için en önemli risk faktörünün aşırı güneş ışığı yani ultraviyole ışınına maruz kalmak olduğunu kaydeden Dr. Özer, “Hayat boyu alınan UV dozunun yüzde 80′i yaşamın ilk 18 yılı içinde alınır. Bu nedenle bebek, çocuk ve gençlerin güneşten korunması melanom açısından hayati önem taşımaktadır” dedi.

Dr. Özer, güneşin artık eskisi gibi dost olmadığını da belirterek, “Ozon tabaksında meydana gelen incelme nedeniyle dünyaya daha fazla miktarda UV ışınının ulaşması, insanların güneş ve solaryum gibi UV kaynaklarına daha çok maruz kalması nedeniyle melanom sıklığı giderek artmaktadır” diye konuştu.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.