Sağlık

Kanserle savaşa yardımcı bitkisel destekler

Uzmanlar, tahıllarda, sebze ve meyvelerde bulunan çeşitli maddelerin, vitamin ve minerallerin pek çok hastalığın tedavisinde etkili olup mucizeler yarattığı gibi kanserin gelişimini önleme konusunda da oldukça faydalı olduklarını belirtiyor.

Yiyeceklerin hastalıkları önlemede, iyileştirmede, genel sağlığımız üzerinde çok önemli etkileri var. Yediklerimizden etkilenmeyen hiçbir sağlık sorunu yok. Çünkü yediğimiz, içtiğimiz her şey hücrelerimizin bir parçası haline geliyor. Kısacası, beslenme şeklimiz gelecekteki yaşam süremizi de tayin ediyor. İşte kanserden koruyan besinler:

Fasulye

Fasulye, C vitamini ve betakaroten gibi kalp hastalığı ve kanseri önleyen antioksidanlar açısından zengindir. B vitamini de seks hormonlarını kuvvetlendirir.

Kayısı

Antioksidan olan kayısı, betakaroten açısından zengindir. Hücrelere ve dokulara zarar veren moleküllerin etkisini ortadan kaldırarak, kansere karşı korur. Lifli olduğu için bağırsakları korur.

Tahıllar

Arpa, mısır, buğday, yulaf gibi tahıllar B ve E vitamini, potasyum ve kalsiyum içerir. Kanserojen maddelerin vücuttan atılması sürecini hızlandırır. Tahıl ağırlıklı bir beslenme rejimi, bağırsak kanseri riskini yarı yarıya azaltıyor.

Lahana

Kanserli hücrelerin çoğalmasını önleyen karoten maddesi içerir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.