Sağlık

Kanserle mücadelede sporun büyük önemi var

Kanser hastalarının bu illeti yenmeleri için yapabilecekleri en güzel şey, bol bol spor yapmak. Kanser teşhisi konan bir hastanın hareket kısıtlılığı hastalığın seyrini daha da kötüleştirir. Bir kanser hastasının hayata küsüp fiziksel ve sosyal aktivitelerini kısıtlaması yapılabilecek en kötü davranıştır.

Almanya’da yaşayan insanlar arasından her yıl 430 bin kişiye kanser teşhisi konuyor. Bu hastalar arasından bir çoğu da kendi dünyasına kapanıyor. Bunun üzerine Alman Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda ki bilim adamlarının yaptıkları araştırmalar sonucunda vardıkları kanı ise, hareketsiz yaşam sürenlerin bu hastalıktan kurtulma şansının olmadığı.

Spor Yapın!

Almanya Köln’de yaşayan Freerk Baumann, Alman Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda ki araştırmacı bilim adamalrının başındaki isimdir. 35 yaşındaki Freerk Baumann, kanser tedavisi sırasında ve sonrasında hastaları inceleyerek sporun hayat kurtardığını dile getirdi. Kanser hastalarının hareketliliği hastaların gücünü ve dayanıklılığını arttırarak stresten arınmalarına yardımcı olduğunu söylüyor.

Elbette ki kanser hastaları için bu zor olan dönem onların hayata küsmelerine neden oluyor. Ama hayatınızı geri kazanmak ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek için spor yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Freerk Baumann: “Karşılaştıkları başlıca güçlük elbette ki korku ve güvensizlik… Araştırmalar, teşhisin ardından aktivite düzeyinde yüzde 30′luk bir düşüş yaşandığını gösteriyor. Ancak yaptığımız incelemeler hareketsizlik ve kişinin kendisini gereğinden fazla sakınmasının yapılabilecek en büyük hata olduğunu ortaya koyuyor. Bu, böylesi bir durumda risk düzeyini en fazla artıran etken…” açıklamasını yapıyor.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.