Sağlık

Kanserle mücadelede eğitimin önemi

Kanser hastalığının nedenleri ve belirtileri ile hastalıktan korunma ve erken tanı konularında bilgi sahibi olmak hastalıkla mücadelede önemli rol oynuyor.

Kanser ile mücadelede, sağlıklı beslenme, sigara ve güneş ışınlarından korunma, güvenli su kullanımı, erken teşhis ve tedavinin önemli bir yer tuttuğuna değinen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “ülkemizde, kanser hastalığından korunmak, toplumsal bilinçle mümkün olabilir” dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, dünyada en önemli halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen kanser hastalığının Türkiye’de gerçekleşen ölümlerde kalp-damar hastalıklarının ardından ikinci sırada yer aldığını belirtti.

Özellikle, sağlıksız beslenme ve yoğun sigara tüketiminin yol açtığı kanser vakalarının önemli bir sağlık sorunu olarak varlığını sürdürdüğünü ifade eden Akdağ, tüm dünyada her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında kanser hastalığının önemine ve kanserden korunma konusunda alınacak önlemlere vurgu yapmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlendiğini kaydetti.

Sigaranın, akciğer, ağız boşluğu, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane, böbrek, mide ve kan, alkol kullanımının ise karaciğer ve yemek borusu kanserine yol açtığını ifade eden Akdağ, şöyle devam etti:

“Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, dünyada her 13 saniyede bir kişi sigara yüzünden hayatını kaybediyor. Ülkemizde de gerekli önlemler alınmazsa önümüzdeki 20 yılda sigaraya bağlı nedenlerden ölen kişilerin sayısı yaklaşık 250 bine yükselecektir. Ülkemizde düzenli sigara içen kişilerin yüzde 55’i 35-69 yaşları arasında hayatını kaybetmektedir. Sigara, kansere neden olan etkenler arasında birinci sırada yer almaktadır. Kanser olgularının önemli bir bölümü ise çevresel etkenlere bağlıdır. Bu etkenler arasında beslenme önemli bir yer tutmaktadır. Kadınlar ve erkeklerde görülen kanser vakalarının yüzde 35’i beslenmeye bağlıdır.”

Sağlıklı beslenmeye dikkat

Akdağ, kanser ile mücadelede, sağlıklı beslenme, sigara ve güneş ışınlarından korunma, güvenli su kullanımı, erken teşhis ve tedavinin önemli yer tuttuğuna dikkati çekti.

Kanseri önlemede, radyasyonda da korunmanın önemine değinen Akdağ, radyasyonun cilt, akciğer, kan, kemik, karaciğer, meme, rahim ağzı, troid ve kemik iliği kanserine yol açtığını kaydetti.

Beslenme konusunda bazı uyarılarda bulunan Akdağ, “Hayvansal yağ tüketiminin azaltılması, az yağlı, bol lifli beslenme alışkanlığının benimsenmesi, kepek, yulaf gibi lif yönünden zengin besinlerin tercih edilmesi, bol miktarda sebze ve meyve tüketilmesi, kırmızı et yerine tavuk, balık veya baklagillerin yenilmesi oldukça önemlidir” dedi.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.