Sağlık

Kanseri artıran sigara ve alkol

Kanser, son yıllarda Karadeniz Bölgesi’nde ölüm sebepleri arasında ilk sıralara yerleşti. Sağlık Bakanlığı, bu artışta Çernobil Nükleer Santrali’nde meydana gelen kazanın etkili olduğuna ilişkin iddiaları araştırmak için bölge genelinde büyük bir çalışma başlattı.

Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, elde ettikleri ilk verilere göre Çernobil’le bölgedeki kanser vakaları arasında doğrudan bir ilişki tespit edilemediğini açıkladı. Tuncer, kanser artışındaki asıl sorumlunun tüketimi sürekli yükselen içki ve sigara olduğunu söyledi.

Türkiye genelinde kanser vakaları son 10 yılda yaklaşık yüzde 40 arttı. 1990′ların başında 100 bin nüfusa karşılık 160 kanser vakası tespit edilirken, günümüzde bu rakam 100 binde 220′lere çıktı.

Daha önce Dünya Sağlık Örgütü tarafından kanserin seyrek görüldüğü bölgeler arasında gösterilen Türkiye, artık yüksek riskli ülkeler arasında yer alıyor. Yıllık vaka sayısı, dünyada kanserin en yaygın görüldüğü ABD ve Avrupa ülkeleri seviyesine yaklaştı. Uzmanlar, Türkiye’deki artışın sürmeye devam edeceği uyarısında bulunuyor.

Son yıllarda kanser hastalığı artışında Doğu Karadeniz Bölgesi dikkat çekmeye başladı. Bu artış, çeşitli çevrelerce Çernobil Nükleer Reaktörü’ndeki kazaya bağlanıyor. 1986 yılındaki kazanın hemen ardından etrafa yayılan yüksek radyasyonun, etkisini yeni gösterdiği iddia ediliyor.

Sağlık Bakanlığı, 18 yıldır süren tartışmaya nokta koymak amacıyla bölgede büyük bir çalışma başlattı. Kanserle Savaş Daire Başkanlığı ve üniversitelerin ortak yürüttüğü araştırma kapsamında Çernobil kazasından sonra Karadeniz Bölgesi’nde ortaya çıkan kanser vakaları tek tek incelemeye alındı.

Çalışmaları değerlendiren Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, kanserin sadece Karadeniz Bölgesi’nde değil, tüm Türkiye’de hızla arttığını söyledi.

Karadeniz’de diğer bölgelere göre anormal bir artış göze çarpmadığını ifade eden Tuncer, “Bölgede en çok akciğer ve sindirim sistemi kanserleri görülüyor. Eğer yüksek radyasyon etkili olsaydı öncelikle tiroid kanserleri ve löseminin artması gerekirdi.” dedi.

Kazadan hemen sonra Rusya, Kuzey İngiltere ve Almanya’nın, Türkiye’ye göre daha yüksek radyasyona maruz kaldığını hatırlatan Tuncer, bu ülkelerde bile belirgin kanser artışının yaşanmadığını kaydetti.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.