Sağlık

Kanserden korunmak için sigaradan uzak durun

Uzmanlar, sigaranın akciğer, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane, prostat, böbrek, mide ve kan kanserine yol açtığını belirtip sigaradan dünyada her yıl 4 milyon, Türkiye’de ise 110 bin kişinin öldüğü uyarısında bulunuyor.

Türkiye’de her yıl sigaraya bağlı akciğer kanserinde yüzde 6 artış yaşanıyor.

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Murat Tuncer, 1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, kanserin başlıca nedeni olan sigara konusunda vatandaşları uyardı. Dünyada en önemli halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen kanserin, Türkiye’de gerçekleşen ölümlerde, kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığını belirten Tuncer, Türkiye’de özellikle yoğun sigara tüketiminin yol açtığı kanser vakalarının önemli sağlık sorunu olduğunu vurguladı.

Sigaranın akciğer, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane, prostat, böbrek, mide ve kan kanserine yol açtığını ifade eden Tuncer, sigaradan dünyada her yıl 4 milyon, Türkiye’de ise 110 bin kişinin öldüğüne dikkati çekti.

Sigaraya karşı savaşın kanserlerin yüzde 40’ını yok edeceğini vurgulayan Tuncer, “Kanserle savaş konusunda halkımızdan yardım bekliyoruz. Sigaradan uzak durun, kanser riskini azaltın” dedi.

Türkiye’de sigara bırakma oranının çok düşük olduğunu kaydeden Tuncer, sigaraya başlama yaşının Türkiye’de 9-10’lu yaşlara kadar indiğine işaret etti.

Akciğer kanserinde artış

Türkiye’de her yıl akciğer kanserinde yüzde 6 oranında artış görüldüğünü belirten Tuncer, son 5 yıldaki akciğer kanseri vaka sayısı incelendiğinde, hasta sayısının yüz binde 62’den yüz binde 83’e çıktığını bildirdi. Tuncer, Türkiye’de diğer hastalıklardan ölümlerin azalması, yaşam süresinin uzaması, sigara tüketimi, yanlış beslenme gibi nedenlerle kansere yakalanma riskinin de arttığını kaydetti.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.