Sağlık

Kanserden korunma yolları

Kadın ve erkeklerin kanseri önlemek için yapması gereken bazı şeyler olduğunu belirten uzmanlar, kanserden korunmak için hem kadınlar hem de erkekler için dikkat edilmesi gereken 8’er maddeyi sıralıyor.

Teknoloji Araştırma Merkezi (TEKAM) Müdürü Prof. Dr. Muammer Kaya yaptığı yazı açıklamada kadınlar ile erkeklerin kanser hastalığına yakalanmamaları için uyması gereken kurallar olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Kaya kadınlar ve erkeklerin uymaları gerekenleri şöyle sıraladı:

Kadınların kanseri önlemek için uymaları gereken maddeler

1. Sigara içme ve/veya duman altı olma. (Akciğer, lösemi ve diğer kanserlerin en önemli nedenlerinden biri sigaradır ve bu yüzyıl 1 milyar kişiden fazlası tütünden ölmüştür.)

2. Emin seks yap ve ilişkide bulunduğun kişi sayısını sınırla (AiDS ve rahim kanserleri riski bu şekilde azalabilir.)

3. Düzenli Pap Smear (rahim kanser) testi yaptır. (Rahim kanser riski azalır.)

4. Alkol kullanma (Alkol kullanan kadınlarda kanser daha fazla gelişmektedir, Günde 2-5 kadeh içki alan kadınlar 1.5 kat hiç içmeyen kadınlara oranla kanser riskine sahiptir.)

5. Hareket et (Günde en az 30 dakika ve haftada en az 5 gün egzersiz yap).

6. Hassas bir diyet yap (Düşük hayvansal yağlı, meyve ve sebzesi çok diyet yapma riski azaltır. Meyve ve sebzeler antioksidantlar nedeniyle birçok kanser riskini azaltır. Yağlar obezite yapar bu da kansere davetiye çıkarabilir. Sağlıklı kilonuzu muhafaza ediniz.)

7. Güneş ışınlarından korun (Dış ortamda çalışan kadınlar mutlaka güneş gözlüğü kullanmalıdır. Çok sıcak saatlerde dışarıda dolaşmayınız. Aşırı güneşlenme ve bronzlaşmadan kaçınınız. Her yıl bir milyon kişi cilt kanserine yakalanmaktadır.)

8. Ailenin kanser tarihçesini bil (Risk faktörünü belirle, bazı kanser türleri kalıtsal olabilmektedir. Doktorunu uyar buna göre testler yaptır. Özellikle meme, kolon, yumurtalık kanserlerini ailenizde kontrol ediniz.)

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.