Sağlık

Kanserde erken tanı ile sonuç alınabiliyor

Farklı dokulardan kaynaklanan ve sağlığı tehdit eden kanseri önlemek için birtakım tedbirler almak gerekiyor. Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Dr. Figen Taşer’in verdiği bilgileri göre; yumurtalık (over) kanserleri dışında, birçok kez erken tanı mümkün olabilmektedir.

Kadın genital organ (jinekolojik) kanserlerinde ise erken tanı ile çoğu zaman başarılı tedaviler yapılmaktadır. Kadın sağlığını tehdit eden kanserler, farklı dokulardan kaynaklanabilir.

Kadın sağlığını tehdit eden kanser türleri
* Dış genital organ (vulva) kanserleri, genellikle ileri yaş grubundaki kadınlarda görülür. Bazı virus hastalıkları veya kronik kaşıntı ile giden hastalıkların zemininde, kanser gelişebilir.

* Vajina kanserleri, genital bölge kanserleri arasında en az görülen türüdür. Anne karnında iken maruz kalınan bir hormon, bu kanser riskini artırır.

* Rahim ağzı (collum) kanserleri, en sık görülen kadın genital kanser türü olmakla beraber, özellikle smear testleri sayesinde öncü lezyonların tanınması ve tedavisi mümkün olmaktadır. Genital siğil (HPV), bazı diğer viral enfeksiyonlar, erken evlilik, kötü hijyen gibi nedenler riski artırır.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.