Sağlık

Kanser virüsü evlilik dışı ilişkiyle yayılıyor

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların yol açtığı rahim ağzı kanserinin en büyük neden evlilik dışı ilişkiler. Genç yaştaki kadınlarda görülen rahim ağzı kanserinin en büyük tetikleyicisi olan ve cinsel yolla bulaşan human papillon virüsünün, evlilik dışı ilişki sonucu yayıldığı bildirildi.

Hayatının herhangi bir döneminde hayat kadınlarıyla ilişkiye giren erkek, rahim ağzı kanserine neden olan ve cinsel yolla bulaşan human papillon virüsünü evlendiği kadına da bulaştırıyor.

Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi’nde düzenlenen konferansta konuşan Op. Dr. Sabri Kartal, rahim ağzı kanseriyle ilgili bilgi verdi.

Kanserde erken teşhisin hayat kurtardığını belirten Kartal, sürekli kontroller ve testlerle kanser vakalarının ortadan kaldırılabileceğini söyledi. Kartal, özellikle 30 ila 50 yaş arasındaki kadınlarda görülen rahim ağzı kanserinin en yaygın belirtisinin cinsel ilişki sonucu kanama ve kanlı akıntı olduğuna dikkat çekerek, “Cinsel hayatı süren her kadının bu hastalığa karşı tedbir olarak her yıl smear (simir) aldırması gerekiyor. Rahim ağzı kanserini ilk evresinde yakalarsanız çok basit ve ucuz bir şekilde hastalığı önleyebilirsiniz. Ancak hastalık 4. evresine ulaşınca tedavi masrafları 100 kart artıyor. Hastayı kurtarmak ise mümkün olmuyor” dedi.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.