Sağlık

Kanser vakaları hızla artıyor

Uzmanlar, 2030′da 26 milyon yeni kanser vakasına ve 17 milyon kanser kaynaklı ölüme ulaşılacağı tahmin ettiklerini söylüyor.

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu (TKASK) Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, dünyada her yıl 12 milyon kişiye kanser tanısı konulduğunu ve 7,6 milyon kişinin kanserden yaşamını yitirdiğini belirterek, “Önlem alınmazsa dünya genelinde 2030′da 26 milyon yeni kanser vakasına ve 17 milyon ölüme ulaşılacağı tahmin edilmektedir” dedi.

Kutluk, 4 Şubat Dünya Kanser günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye’de her yıl 200 bin yeni kanser vakasının ortaya çıktığını vurgulayarak, kanserin, korunabilir, erken tanınabilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğuna dikkati çekti.

Dünya Kanser Savaş Örgütü (UICC) Yönetim Kurulu üyesi de olan Kutluk, bu yıl tüm dünyada, 100′den fazla ülkede 300′ün üzerinde üye kuruluşu bünyesinde toplayan kansere karşı küresel savaşta en önde gelen uluslararası sivil toplum kuruluşu olan UICC önderliğinde “Kanser önlenebilir” sloganı ile kampanyalar yapıldığını söyledi.

Dünyada her yıl 12 milyon kişiye kanser tanısı konulduğunu ve 7.6 milyon kişinin kanserden yaşamını yitirdiğini belirten Kutluk, “Önlem alınmazsa, dünya genelinde 2030′da 26 milyon yeni kanser vakasına ve 17 milyon ölüme ulaşılacağı tahmin edilmektedir” diye konuştu.

Kanserlerin yüzde 40′ının potansiyel olarak önlenebilir olduğuna dikkati çeken Kutluk, bu nedenle kansere yakalanma riskini artıran faktörlerden uzak durulması gerektiğini söyledi.

Kansere neden olan etmenlerin başında tütün ve tütün mamullerinin kullanımının geldiğini, alkol tüketimi, sağlıksız ve dengesiz beslenme ile birlikte hareketsiz yaşamanın çok önemli olduğunu ifade eden Kutluk, “Tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı, aşırı güneşe maruz kalma ve obezite ile ilişkili kanserler, bu risk faktörlerinden kaçınılması yanında sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite gibi sağlıklı yaşam davranışlarının benimsenmesi ile önemli ölçüde azaltılabilmektedir” diye konuştu.

Çocuklar kanser kıskacında

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.