Sağlık

Kanser riskinizi test edin

Yaşam tarzı kansere yakalanma riskini belirliyor. Ancak yeme alışkanlıklarını değiştirerek bu risk en aza indirilebilir. Kanserle ilgili yapılan araştırmalar, riskin, başta yeme alışkanlıkları olmak üzere yaşam tarzıyla ilgili olduğunu gösteriyor. Yediklerimizi kontrol etmek, düzenli beslenmek ve doğru pişirme teknikleri uygulamak, kansere yakalanma riskini azaltabiliyor.

Kanser ve beslenme ilişkisi konusunda beslenme ve diyet uzmanı Melek Gül bilgi verdi.

Kanser riski beslenme alışkanlıklarındaki değişikliklerle düşürülebilir mi?
Tüm kanserlerin yüzde 70 – 80’i besinlerle ve sigara içimiyle oluştuğuna göre, yeterli ve dengeli beslenme, boya uygun ağırlığı koruma, düzenli egzersiz, sigara içmeme, sigara içilen ortamlardan kaçınmayla kanser büyük ölçüde önlenebilir. Araştırmalar, yeme alışkanlığıyla kansere yakalanması arasında ilişki olduğunu gösteriyor.

Kanser riskini azaltmak için nasıl beslenilmeli?
A, C ve E vitaminini, diğer antioksidantları ve posayı çok içeren besinler kanser riskini azaltırken, yağlı ve posasız besinler risk artırıcıdır. Besinler besleyici değerleri yönünden beş grupta toplanır. Buna göre birinci gruptan; tavuğun derisiz beyaz eti, balıketi ile nohut, mercimek gibi kuru baklagiller. İkinci gruptan; yağı azaltılmış süt, yoğurt ve peynir. Üçüncü grupta bulunan sebze ve meyveler bolca tüketilmeli. Dördüncü gruptan; tam buğday ekmeği ve bulgur. Beşinci gruptan ise zeytinyağı ve pekmez tercih edilebilir.

Yağın tamamen çıkarıldığı bir diyet sağlıklı mı?
Etler, özellikle koyun, kuzu, dana etleri, et ürünleri, yumurta, peynirler, ceviz, fındık, fıstık en yağlı besinlerdir. Süt ve yoğurtta da yağ vardır. Bu besinlerle birlikte yağ almaya gerek yoktur. Ancak tahıllar, kuru baklagiller, sebze ve meyvede yeterince yağ yoktur. Yemekte yağ olmazsa özellikle anti kansorejen grupta yer alan A vitamini, karotenler ve E vitamininin yararlılıkları azalır. Özellikle tahıl, kuru baklagiller ve sebzeler bir miktar yağ eklenerek tüketilmelidir. Salatalara limonla birlikte az zeytinyağı konması, yağda eriyen vitaminlerin vücuda yararlılığını artırır.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.