Sağlık

Kanser anneden karnındaki bebeğe geçebilir

Uzun zamandır kanser hücreleri taşıyan annenin, karnındaki bebeğine kanser bulaştırmasının mümkün olup olmadığı bilim adamlarının zihinlerini meşgul ediyordu. Yapılan araştırmalar merak edilen bu sorunun cevabını ortaya çıkardı.

Teoride, kanser hücreleri plasentayı geçmeyi başarsalar bile, bebeğin bağışıklık sisteminin hastalığın bulaşmasını önlediği düşünülüyordu. Bununla birlikte anne ve bebeğin aynı kansere (genellikle lösemi ve melanom) sahip oldukları vakalar da bulunuyor.

Bilim adamları kanser hücrelerinin ana karnında anneden bebeğe geçebildiğini saptadılar.

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan yeni araştırma, her ikisi de lösemi olan bir Japon kadınla çocuğu üzerinde yapıldı. 28 yaşındaki kadına doğumdan çok kısa bir süre sonra lösemi teşhisi konulurken, bebeğin de aynı kansere yakalandığı 11 ay sonra anlaşıldı.

Bebeğin kan hücrelerine yapılan genetik testlerde, kanserli hücrelerin doğuştan geldiği anlaşıldı. Araştırmacılar, bebekteki lösemi hücrelerinin kaynağının anne olup olmadığını saptamak için gelişmiş bir genetik parmak izi tekniği kullandılar.

Sonuçta, her iki hastanın lösemi hücrelerinin, mutasyona uğramış aynı kanser genini taşıdıkları belirlendi.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.