Sağlık

Kan kanserinin şifresi çözüldü!

Birçok hastanın canını yakan ve genellikle ölümle son bulan kan kanserinin oluşumuna sebep olan genetik bozukluğun bulunduğu bildirildi. Genlerdeki bu bozukluğun keşfi ile bazı insanlarda kan kanserinin neden daha yüksek oranda gerçekleştiği ortaya çıkarken, kan kanseri kanda olduğu kadar kemik iliğinde de gerçekleşebiliyor.

Yeni buluş sayesinde kan kanserine yakalanma ihtimali yüksek olanların tespit edileceği ifade edilirken, bu buluşla birlikte hastalığın çok daha erken aşamalarda ve başarını oranı yüksek bir şekilde tedavi edilmesinin mümkün olacağı belirtiliyor. Kan hücreleri gelişimini etkileyen genlerde mutasyonu fark edilirken, “Buna ‘myelodysplastic sendorumu’ adı veriliyor.

Daha sonra bu ani bir myeloid kan kanserine dönüşüyor. Bu çeşit kan kanserinin zorluğu ise teşhisinin çok zor olması ve çok hızlı bir ilerleme göstermesi. İlk başta biraz yorgun ve zayıf olur ve bir hafta içinde kendinizi ölmüş gibi hissedebilirsiniz. İşte bu yüzden bu kanser çeşidinde erken teşhis hayati öneme sahip.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.