Sağlık

Kan kanseri tedavisinde umut ışığı

Kanadalı bilim adamları, kanserin tedavi edilmesi en zor türlerinden olan kan kanserinin tedavisinde önemli bir başarıya imza atarak, kan kanseri hastasının cildinden genetik mutasyona uğramayan sağlıklı kan hücreleri üretti.

Hamilton kentindeki McMaster Üniversitesi Kök Hücre ve Kanser Araştırmaları Enstitüsü bilim adamlarından Prof. Mike Bhatia başkanlığındaki ekibin bir süredir yürüttüğü çalışmanın sonuçları yayımlandı.

Çalışma ile ilgili açıklamada bulunan Prof. Bhatia, “Kan kanseri olan yetişkin hastadan aldığımız deriyi, Petri tabağında protein ve fibroblastlarla (kan yapıcı hücreler) 1 ay boyunca banyo yaptırdık. 1 ayın sonunda tabakta yeni, sağlıklı ve genetik mutasyona dayanıklı kan hücreleri elde ettik. Elde edilen kanı, kaynağı kendi vücudu olduğu için hasta vücudunun reddetmesi de söz konusu değil” dedi.

Bu sistemin, 2012 yılından itibaren kliniklerde kullanılmaya başlanmasının olası olduğunu kaydeden Prof. Mike Bhatia, “Bu yolla, anemi ve lösemi başta olmak üzere, kemoterapi uygulanan bazı kanserlerin tedavisi ile ameliyatlarda daha net tedavi imkanına kavuşacağız. Şu anki tek engelimiz, yetişkin bir hastaya gerekli olan sağlıklı kan hücrelerini elde edebilmek için ne kadar cilde ihtiyacımız olduğu. Bu konuda da ümitsiz değiliz” dedi.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.