Sağlık

Kalbiniz kırılmasın!

Kalp krizi sadece orta yaş insanını yakalamıyor. Yiyeceklerimize, sağlığımıza dikkat etmezsek ve her şey için kendimizi üzmeye devam edersek bizim de kalp krizi geçirme ihtimalimiz var. Büyük bir şehirde yaşıyoruz. Trafik, para, vakitsizlik, iş, okul, vs. gibi sorunlarla mücadele ediyoruz. Bütün bunların arasında sağlıklı kalmaya mucize gözüyle bakıyoruz. Gazetelerde, televizyonlarda, her gün, stresten kalp krizi geçirenleri görüyoruz.

Herkes bir sıkıntı içinde sürüklenip gidiyor. Bunlardan mümkün olduğu kadar uzak kalmaya çalışmalıyız; yoksa bir gün biz de beklemediğimiz bir zamanda kalbimizle ilgili sorun yaşayabiliriz. Bunun yaşı yok!

Kalple ilgili rahatsızlıklar her ne kadar genellikle orta yaşlarda görülse de duymadığımız, görmediğimiz o kadar çok genç kalp hastası var ki! Her an bir şey olur kokusuyla yaşamak yerine beslenmemize dikkat edip, kafamızı rahat tutarsak korktuğumuz başımıza gelmez.

Peki neler yapmamız gerekiyor?
Her şeyi kafanıza takıp dert etmeyin; psikolojik dengenizi bozmayın. Tüm sorunların başlangıcı bildiğiniz gibi stres ve psikolojik sorunlar. Kafanız ne kadar rahat olursa, sağlığınız o kadar iyi olur.

Bol bol meyve yemelisiniz. Meyvenin dışında koyu yeşil sebzeler de faydalı.

Mümkün olduğu kadar az yağlı yemelisiniz. Bir süre yağsız yerseniz, ve vücudunuzu buna alıştırırsanız, yağlı bir şey yediğiniz zaman rahatsız olursunuz.

Sebze yemeklerine de yağ koymayın; tahmin ettiğinizden çok daha zararlı.

Sık sık spor yapın. Koşun, yürüyün… Ama dikkat; yemek üstüne spor yapmayın.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.