Sağlık

Kahvehanelerde kanser tehlikesi

Yapılan bir araştırma, sigara kullanmayan ancak devamlı kahvehane müşterisi olanların da en az tiryakiler kadar risk altında olduğunu ortaya çıkardı. Uzmanlarca yapılan araştırmalarda, sigara içmeyen kahvehane müdavimlerinin yarısının nefeslerindeki karbon monoksit oranı, aynı ortamdaki sigara kullanan kişilerle eşit düzeyde çıktı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, yaptığı açıklamada, sigara dumanını “kahvehanelerdeki gizli tehlike” olarak nitelendirdi.

Türk toplumunun kültüründe ve geleneklerinde kahvehanelerin önemli bir yer tuttuğunu ifade eden Bilir, çoğunlukla erkeklerin boş zamanlarını buralarda geçirdiklerine dikkati çekti.

Buralarda bir araya gelenlerin bir yandan sohbet edip, bir yandan da çeşitli oyunlar oynayarak hoşça vakit geçirdiklerini kaydeden Bilir, şunları söyledi:

“Ne var ki kahvehanelerde aynı zamanda çok miktarda sigara da içiliyor. Sigara kullananlar bir yandan kendilerine, diğer yandan da sigara içmeyen müşterilere ortama yaydıkları sigara dumanıyla zarar veriyor. Bu açıdan, kahvehanelerde çalışan kişiler de önemli risk altında bulunuyor.”

Karbon monoksit miktarı tiryakilerle aynı
Bilir, Ankara’da 3 ayrı kahvehanede toplam 182 kişi üzerinde yaptıkları araştırmanın, sigara kullanmayan kahvehane müdavimlerinin de tiryakiler kadar risk altında olduklarını ortaya koyduğunu bildirdi.

Buna göre, araştırma sırasında kahvehanedeki müşterilerin nefeslerindeki karbon monoksit (egzoz gazı) miktarı ölçüldü.

Araştırmaya katılanlardan sigara içmeyen 33 müşterinin yaklaşık yarısında (yüzde 45) karbon monoksit düzeyi 10 ppm’nin (parts per milyon-milyon hacimdeki oran) üzerinde bulundu.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.