Sağlık

Kadınlar kanserle yüzleşmekten korkuyor

Kadınların özellikle meme kanseri konusunda oldukça duyarlı olduğunu söyleyen uzmanlar, meme kanseri ile yüzleşmekten korktukları için erken teşhis konusunda ilerleme kaydedilemediğini belirtiyor.

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Kapkaç, “Türkiye gibi az gelişmiş ülkelerde maalesef meme kanserlerinde teşhisin erken konulamamasının sebebi kadınların kanserle yüzleşme korkulardandır” dedi.

Prof. Dr. Kapkaç yaptığı açıklamada, kadınlarda menopoz sonrası dönemlerde en sık görülen kanser türünün meme kanseri olduğunu söyledi.

Türkiye’nin 40-60 yaş arası grupta kansere bağlı nedenlerle ölümlerde birinci sırasında yer aldığını vurgulayan Kapkaç, hastalıkta erken teşhisin hayati önem taşıdığını, bu nedenle her kadının 40 yaşından sonra mutlaka meme muayenesi olması gerektiğini belirtti.

“Meme kanseri, ailesinde meme kanseri bulunan, menopoz sonrasında aşırı şekilde kilo alan, egzersizden uzak yaşam süren, alkol tüketen kadınlarda daha fazla görülüyor” diyen Prof. Dr. Kapkaç, şöyle devam etti:

“Toplum bazındaki çalışmalarda hastalığın ne kadar erken yakalanabileceği esastır. Bu konuda da kadınların düzenli kontrol yaptırmaları konusunda çok uyanık olmaları gerekmektedir. Çünkü hastalık 40-60 yaş arasında çok sık görülür.

Türkiye gibi az gelişmiş ülkelerde maalesef meme kanserlerinde teşhisin erken konulamamasının sebebi kadınların kanserle yüzleşme korkulardandır. Erken teşhiste ölümler oldukça düşük orandadır.

Kadınlar bunu bilseler hastalıkla yüzleşmekten korkmasalar bu konuda çok ciddi bir mesafe kat edilebilir. Memedeki kitle fark edildiği anda hastalık için erken evre geçmiştir. Erken evre dediğimiz evreler, tümörler 2 santimetrenin altındayken yakalandığında geçerlidir.”

Prof. Dr. Murat Kapkaç, meme kanserinde erken teşhisi için kadınların kendi kendilerini kontrol etmeleri gerektiğini, adet döneminden sonraki bir hafta içinde, adet görmeyenlerin ise ay içerisinde belli aralıklarla bu kontrollerin yapılmasının şart olduğunu bildirdi.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.