Sağlık

Kadının cinsel hayatı

Cinsellik konusunda insanların doğru bildiği birçok yanlış vardır. Bu broşürde inanılan yanlış inançları ortadan kadırabilir, cinselliğe sil baştan başlama konusunda ipuçları bulabilir, vücudunuzdaki yanlışları ve eksiklikleri bulabilirsiniz. 

CİNSEL YAŞAM VE KALBİNİZ

İnsanların çoğu için “cinsel etkinlik” cinsel birleşme anlamına gelir. Ama cinsel ilişkide ilginizi çok çeşitli yollarla ifade edebilirsiniz. Yalnızca eşinize yakın olmak isteyebilirsiniz ya da eşinize dokunmak ve sarılmak isteyebilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında birçok normal fiziksel değişiklik ortaya çıkar. Örneğin:

Uyarıldığınızda soluk alıp verme hızınız yavaş yavaş artar, teniniz kızarır, kalp hızınız ve kan basıncınız hafifçe artar.

Daha çok heyecanlandığınızda cinsel gerilim ortaya çıkar. Hem kalp hızı hem de kan basıncı daha da artar.

Orgazm sırasında bu gerilim açığa çıkar. Kalp hızı, dakikada 115 vurumluk ortalama bir tepeyle, dakikada 90 ile 145 vuruma çıkar. Kan basıncı 30-50 mmHg artar. Orgazmdan sonra kalp hızınız, kan basıncınız ve soluk alıp verme hızınız istirahat esnasında düzeylerine geri döner. Tüm bu yanıtlar cinsel ilşiki sırasında normaldir, bunları fark bile etmeyebilirsiniz. Kalp krizi ya da kalp ameliyatı geçirmiş kişiler de diğerleri gibi yanır verirler.

KALP KRİZİNDEN YA DA KALP AMELİYATINDAN SONRA CİNSEL YAŞAM

Büyük bir olasılıkla kendinizi hazır hisseder hissetmez cinsel ilişkiye yeniden başlayabilirsiniz. Ama önce dokytorunuza danışın. Bir kalp hastasının cinsel ilişkiye yönelik ilgisini;

Yaş

Ilişkinin uzunluğu ve

Daha önceki ilişki dürtüsü ve hazzı

gibi faktörler etkileyebilir. Genellikle erkekler de kadınlar da kalp krizinden ya da kalp ameliyatından birkaç hafta sonra cinsel ilişkiye yeniden başlayabilirler. Kalp kriziyle karşılaştırıldığında kalp ameliyatından sonra daha çok kişi cinsel ilişkiye yeniden başlamaktadır. Hastaların çoğu eskisi gibi sık cinsel ilişkiye girmektedirler.Ama bazıları daha az aktifdir. Bu anksiyeteye, depresyona ya da isteksizliğe bağlı olmabilir. Tıbbi tedavi ve danışmanlık bu konuda yardımcı olabilir. Bir kalp krizi geçirdikten sonra kalp atımınızın, soluk alıp vermenizin, kas gerilmesinin daha fazla farkında olabilirsiniz. Bu normal, endişelenmeyin. Orgazmı amaçlamadan eşinize dokunabilir, onu kucaklayabilir ve okşayabilirsiniz. Siz ve eşiniz perfomans talebi olmadan sevildiğinizi ve güvencede olduğunuzu hissedebilirsiniz. Bu etkinlikler için çok fazla enerjiye gereksinimiz yoktur ve hastaneden çıkar çıkmaz bu etkinliklere başlayabilirsiniz. Yavaş yavaş cinsel yaşamınıza tamamen dönebilirsiniz. Kendinize daha çok güvendikçe, kendinizi kendinizle ve eşinizle daha rahat hissedeceksiniz. Birleşme diğer cinsel etkinliklerden biraz daha fazla enerji gerektirir. Çoğu kişi kalp krizinden 4 hafta kadar sonra cinsel ilişkiye yeniden başlayabilir. Kalp ameliyatından sonra bu süre genellikle iki ya da üç haftadır. Cinsel ilişki için hazır olduğunuzdan emin değilseniz, doktor fiziksel kapasitenizi ölçmek için bir egzersiz testi verebilir. Kalp hızınız ve kan basıncınız size ve doktorunuza hazır olup olmadığınız konusunda yardımcı olabilir. Cinsel ilişki sırasında semptomlar görülürse, doktorunuzun kalbinizi incelemesi gerekebilir.

PSİKOLOJİK FAKTÖRLER CİNSEL İLİŞKİYİ NASIL ETKİLER ?

Psikolojik faktörler cinsel ilişkiye yönelik ilgiyi ve kapasiteyi azaltabilir. İyileştikten sonra,

Depressif, üzgün ve ürkek olabilirsiniz;

Özellikle gündüzleri uyumada güçlük çekebilir ya da çok uyuyabilirsiniz;

Normalden daha çok ya da az yiyebilirsiniz;

Kilo alabilirsiniz ya da verebilirsiniz;

Sürekli olarak ve özellikle yemeklerden sonra kendinizi yorgun hissedebilirsiniz.

Bu duygular yaygındır. Ama çoğu zaman kalp krizinden ya da kalp ameliyatından sonraki üç ay içerisinde kaybolurlar. Depresyonunuz sürerse cinsel ilişkiyle ilgili sorunlar artabilir. Bu istek kaybı, sık sık cinsel ilişkinin bir kalp sorununa yol açacağına ilişkin yersiz bir korkuyla birleşir. Bu nedenle çiftler aylarca, hatta yıllarca cinsel ilişkiye son verebilirler. Durumun böyle olması gerekmez. Danışmanlık konusunda doktorunuzla konuşun. Kalp krizi ya da kalp ameliyatından sonra üç ile altı aydan daha uzun bir süreyle depressif olan kişiler depresyonları daha erken ortadan kalkanlardan çok daha aza cinsel ilişkide bulunurlar ve çok daha az zevk alırlar.

YAŞ CİNSEL İLİŞKİYİ ETKİLER Mİ ?

Yaşlandıkça daha seyrek olarak cinsel ilişkiye girme eğilimi gösterirsiniz. Ama ilginiz sağlıklı olduğunuz sürece devam edebilir. Yaşalnma bir erkeğin ereksiyon olma yeteneğini etkileyebilir. Ereksiyonun oluşması eskisinden daha uzun süre alabildiği ve daha fazla uyaranı gerektirebildiği için, erkekler sık sık cinsel yetenekleri konusunda endişe duyarlar. Bir kadın yaşlandıkça daha az çekici olmaktan korkabilir. Yaşlı bir kadının vaginası daha az ve yavaş ıskanır. Yaşlanmayla ilgili endişeleriniz kalp hastalığıyla birleştiğinde cinsel isteğiniz ve performansınızı etkileyebilir.

İLAÇLAR CİNSEL İLİŞKİYİ ETKİLER Mİ ?

Kalp sorunları için kullanılan birçok ilaç cinsel isteği ve performansı etkileyebilir. Bu ilaçlar arasında aşağıdakiler yer almaktadır:

Hipertansiyon ilaçları;

İdrar söktürücü ilaçlar;

Trankilizanlar;

Antidepressanlar ve göğüs ağrısı ya da düzensiz kalpatışı için kullanılan bazı ilaçlar.

Bu tür ilaçlar cinsel dürtüyü ve normal cinsel fonksiyonu etkileyebilir. Erkeklerin cinsel sorunları arasında ereksiyon olamama ya da ereksiyonu sürdürememe (empotans) yer alabilir. Bazı erkeklerde erken boşalma ya da boşalamama görülebilir. Kadınlarda vaginal sıvı yeterli olmayabilir ve bu ilişkiyi ağrılı hale getirebilir. Bazı kadınlar cinsel olarak uyarılmayabilirler (frijidite) ya da orgazm olamayabilirler. Ama bu değişiklikler başka bir nedene bağlı olabilir. Bu nedenle ilaçlarınızı bırakmayın. Doktorunuzla konuşurken utanmamaya ya da çekinmemeye gayret edin. Çoğu kez ilaç tipi ya da dozundaki bir değişiklik sorunu çözebilir.

CİNSEL İLİŞKİYE HAZIRLANMAK

Siz ve eşiniz cinsel ilişkiye çeşitli şekillerde hazırlanabilirsiniz:

Sağlıklı bir günlük diyet, egzersiz, dinlenme ve ilaç rutini edinin.

Egzersiz kendinizi daha iyi ve daha güvenli hissetmeniz için mükemmel bir yoldur. Aerobik egzersizler arasında yürüme, koşma, yüzme, bisiklet ya da dans yer alabilir. Bu etkinlikler cinsel ilişki sırasında kalp hızının artması, nefessiz kalma ya da göğüs ağrısı olasılığını azaltabilir. Önce doktorunuzla konuşun.

Sigara içiyorsanız bırakmanız gerekir.

Kendinize karşı sabırlı olun. Duygularınızı anlamaya çalışın. Siz ya da eşiniz bir kalp krizi ya da kalp ameliyatından sonra kendinizi hassas hissedebilirsiniz. Duygularınız kolayca göz yaşlarından kahkahalara ya da mutluluktan öfkeye dönüşebilir. Bu ani duygudurum dalgalanmaları genellikle geçicidir. Bu nedenle birbirinize karşı sabırlı olmaya çalışın.

Cinsel beklentilerinizi birbirinize göre düzenleyin. Kalp probleminizden önce iyi bir cinsel yaşamınız olabilir. Cinsel ilişkiye yeniden başlamaktan korkuyor olabilirsiniz, ama bunun birbirinizden keyif almanızı engellemesine izin vermeyin.

Herşeyin normale döndüğünü göstermek için cinsel ilişkiye yeniden başlamakta acele etmeyin. Siz ve eşiniz hazır olmadan cinsel ilişkiye başlarsanız, korkularınız yok olmayabilir. Hatta daha fazla sorun ortaya çıkabilir. İlk başta çok fazla şey beklemeyin. Çoğu kişi kalp krizinden ya da ameliyatından sonra cinsel yaşamını yeniden düzenlemek zorunda kalır.

Cinsel ilişkiye yavaş yavaş yeniden başlar ve olaylarıu kendi akışına bırakırsanız hiçbir risk yoktur. Cinselliğe yeniden başlamak çoğu kez eşleri birbirlerine yaklaştırır. Şefkatin ve romantizmin yeniden canlanmasını sağlar. Kalp krizi ya da ameliyatından sonra cinsel ilişki stresi azaltabilir. Özgüveninizi arttırabilir.

ÇİFT OLARAK ÇABA GÖSTERMEK

Genellikle kalp hastalığının sorunları yalnızca kalp hastaları değildir; çünkü eşleride anksiyetik ya da depressif olabilirler. Eşinizin duyguları gibi sizin duyguşlarınızda evliliğinize gerginlik katabilir. Ikinizde birbirinizin duygularını kabul etmeli, saygı duymalı ve anlamaya çalışmalısınız. Bir hastanın eşi sık sık aşırı koruyucu olduğu ve yeterince yardım edemediği için tedirginlik duyar. Çoğu durumda eşler aşırı koruyucu olurlar. Taleblerde bulunmaktan ve eşlerini rahatsız etmekten hoşlanmazlar. Ya da eşlerinin normal etkinliklerini sürdürmelerine bile izin vermezler. Eşlerin kalp hastalığı nedeniyle suçluluk duyabilirler; bunun kendi hatalarından kaynaklandığını düşünerek kendilerine eziyet ederler. Diğer aile üyeleride fazlasıyla endişeli olabilirler. Siz ve aileniz depressif ve anksiyetik iseniz ciddi çatışmalar ortaya çıkabilir. Bir kalp krizi ve kalp ameliyatı sizin ve eşinizin her zamanki rollerinizi değiştirebilir. Örneğin eşiniz evin geçimini sağlayan kişi olmak zorunda kalabilir ya da daha önce sizin üstlendiğiniz ya da paylaştığınız ev işlerini tamamen üstlenmekten hoşlanmayabilir. Her iki durumda da eşiniz hastalıkla baş etmeniz ve uyum sağlamanızda önemli bir rol oynayacaktır. Eşler sık sık cinsel ilişkinin içerdiği riskler ve cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan kariyak semptomlar nedeniyle kaygı duyabilirler. Hastanın cinsel problemleri ve ilişkideki diğer sorunlar nedeniyle kaygılanabilirler. Eşiniz öfke ve düş kırıklığı hissedebilir. Bir çiftin her zaman cinsel sorunları olabilir. Bir kalp krizi ya da ameliyatından sonra bu sorunlar ağırlaşabilir. Yaygın olarak duylan yakınmalar şunlardır:

Eşin cinsel ilişki için yanlış zaman seçmesi;

Gevşeyememe;

Ilgisizlik; ve

Ön sevişmenin yetersizliği.

Kural olarak, bir çift cinsel ilişki konusunda hastalıktan önce ne kadar sık yakınıyorsa hastalıktan sonra o kadar seyrek cinsel ilişkiye girmektedir. Sorunlar üzerine konuşun. Cinsel gereksinimlerini ve kaygılarını tartışan çiftler sorunlarıyla daha iyi baş eder gibi görünmektedirler. Iyi iletişim erken ve daha iyi cinsel ilişkiye yol açabilir. Çiftler ayrıca kaygılarını ve korkularını doktorla da konuşmalıdırlar. Bu tek başına ve birlikte yapılabilir

CİNSEL İLİŞKİYE YENİDEN BAŞLAMANIN KURALLARI

Bu kurallar sizin ve eşinizin tam bir cinsel etkinliğe yeniden başlamanıza yardımcı olabilir:

Her ikinizinde dinlenmiş ve stressiz olduğunuz bir zamanı seçin. Cinsel ilişki için en iyi zaman dinlendirici bir gece uykusundan sonra sabah erken ya da kısa bir gündüz uykusu sonrasıdır.

Iyi bir yemekten sonra cinsel ilişkiye girmeden önce 1-3 saat beklemek en iyisidir. Böylece gıdaların sindirilmesine izin verilir. Diğer fiziksel aktiviteler gibi gıdaların sindirilmesi daha fazla kan gerektirir. Gıdaları sindirmek için çok kan kullandığınızda kalbiniz kan gerektiren diğer etkinlikler için daha fazla çalışmak zorunda kalır.

Rahatsız edilmeyeceğiniz, tanıdığınız, huzurlu bir yer seçin.

Cinsel ilişkiden önce reçete edilmiş ilaçlarınızı alın.

Bir kalp krizinden ya da ameliyatından sonra, insanların %75’i ön sevişme biçimlerini ya da cinsel pozisyonlarını değiştirmezler. Bazıları için kalp hastasının altta olması daha iyidir ama kalp ameliyatından hemen sonra insizyon nedeniyle rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bu durumda eşinizle yüz yüze gelecek şekilde ya da eşiniz önünüzde ya da arkanızda olmak üzere yan yatın. Bu pozisyonlar göğüs duvarına daha az baskı yapar ve nefes almanızı kolaylaştırır. Nefes alıp vermekte güçlük çekiyorsanız eşinizle yüz yüze bir sandalyeye oturabilirsiniz. Ayaklarınızı yere koyabileceğiniz kadar alçak, geniş tabanlı sandalye kullanmak en iyisidir. Hemşireniz ya da doktorunuz cinsel tercihlerinizi ve alternatiflerinizi tartışmanıza yardımcı olabilir. Mastürbasyon bazı kişilerin kendine güvenmelerini yeniden kazanmalarına ve birleşmeye geçişin kolaylaşmasına yardımcı olabilir. Daha az kardiyak yanıta yol açar ve vücudun metabolik enerjisini daha az kullanır. Çiftler kardiyak semptomlardan korktukları için ya da cinsel sorunlar nedeniyle cinsel ilişkiye ilgilerini kaybedebilirler ama yinede sarılarak ve okşayarak iyi bir ilişki kurabilirler.

CİNSEL İLİŞKİ SIRASINDA BELİRTİLER ORTAYA ÇIKARSA NE YAPMALI ?

Cinsel ilişki sırasında kalbiniz daha hızlı ve daha güçlü atar, teniniz kızarabilir ve nemlenebilir. Bu değişiklikler normaldir. Kalpteki gerilimin semptomu değildir. Kalbin, yükünü kaldıramadığını gösteren angina semptomları şunlardır:

Çenede, boyunda, kolda, göğüste ya da midede bir basınç, ağrı ya da rahatsızlık hissi;

Belirgin nefes alma güçlüğü; ve

Çok hızlı ya da düzensiz kalp atışları.

Cinsel ilişki sırasında bu semptomlardan herhangi biri ortaya çıkarsa, eşinize durumu bildirin, etkinliğinizi azaltın, dinlenin ve doktorunuzun reçetesine göre ilaç alın. Semptomlar yok olunca cinsel etkinliğe yeniden başlayabilirsiniz. Semptomlar ilaçlarla gerilemez tya da cinsel ilişkiye yeniden başladıktan sonra tekrarlarsa tıbbi yardım isteyin. Aşağıdaki durumları doktorunuza bildirin:

Cinsel ilişkiden sonra uymakta ya da dinlenmekte güçlük çekiyorsanız;

Angina yeri, sayısı ya da şiddetinde bir değişiklik farkederseniz; ya da

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.