Sağlık

İleri yaşta gebelik hakkında merak edilenler

İlerleyen yaşla birlikte anne adayının kafasında ister istemez soru işaretleri oluşuyor. Bunlardan ilki daha genç yaşlara göre kıyaslandığında aynı kolaylıkla gebe kalınıp kalınamayacağı.

İleri yaşta gebelikten sonraki kaygıları; gebeliğin sağlıklı şekilde sürüp sürmeyeceği, doğum sırasında çıkabilecek güçlükler. Kuşkusuz en büyük endişe ilerleyen anne yaşının bebeğinin sağlığını ne yönde etkileyeceği.

Her ne kadar Amerika’da yandaş bulmaya çalışan yeni görüş ileri anne yaşını 40 yaş üzerine çalışsa da tıp dünyası yaygın olarak 35 yaşın üzerinde doğum yapmayı planlayan kadınları ileri yaşta anne adayı olarak kabul eder. Kuşkusuz ilerleyen yaşla birlikte kadınların gebe kalması güçleşmektedir. 40’lı yaşlarda gebe kalma olasılığı yüzde 50 azalır. Doğal yöntemlerle gebe kalma şansı azalan ve anne olmayı çok arzulayan ileri yaş kadınlarda infertilite tedavileri ve suni döllenme başvurulabilecek bir yöntemlerdir.

35 yaş üzeri gebelerde düşük yapma olasılığı daha genç olanlara göre dört kat artmıştır. Bunun en önemli nedeni bebeklerdeki olası bir kromozom anomalisidir. Kromozom anomalileri düşüklerin en önemli nedenleri arasında sayılır. İleri yaşlarda dış gebelik ortaya çıkma riski de 2-3 kat daha yüksektir. Bunun nedeni yaşla birlikte tüp hareketlerinin azalması ve önceden geçirilmiş iltihaplanmaların tüplerde oluşturduğu zedelenme ve yapışıklıklardır. Erken doğum da ileri yaş gebeliklerinde daha sık gözlenen bir olgudur.

İleri yaşla birlikte tüm insanlarda bazı hastalıkların oluşma riski artmaktadır. Gebelik gibi insanın yaşamında önemli değişikliklere neden olan ve sağlıklı kişilerde bile bir takım problemler yaşanmasına neden olabilen bir dönemde yaş faktörü hem bebeğin hem de annenin sağlığı açısından son derece önemlidir. Bu nedenle 35 yaş üzerinde anne adaylarının riskler konusunda bilgi sahibi olmaları ve gebelik süresince doktorları tarafından özenle izlenmeleri yerinde olur.

İleri yaşla birlikte anne adayında özellikle şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların bulunması gebelikle ilgili riskleri arttırması açısından son derece önemlidir. Yaş ilerledikçe doğumda oluşabilecek riskler attığından ileri yaş gebeliklerinde sezaryenle doğumlarda artış olmaktadır. Bunun yanında yaş ile doğrudan ilişkili artan doğumsal anomali, gebelikte kanama ve bebeğin anne karnında gelişmesinde gerilik riskleri de son derece önemlidir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.