Sağlık

İdrar prostat kanseri teşhisini kolaylaştırabilir

Bilim dünyasında, idrardaki bir molekülün hızlı gelişen prostat kanserinin teşhisini kolaylaştırabileceği konuşuluyor… Prostat hücreleri kültürüne sarkozin eklendiğinde hücrelerin vücutta “yayılabilen” kanser hücrelerine dönüştüğünü gören araştırmacılar, bunun, sarkozinin prostat kanserinde önemli bir rol oynadığının göstergesi olabileceğini belirttiler.

ABD’nin Michigan Üniversitesinden Arul Chinnaiyan ve ekibi, kanserli hastaların doku, idrar ve kan örneklerini sağlıklı kişilerinkiyle karşılaştırdı. Agresif (hızlı gelişen) prostat kanseri vakalarında hastaların özellikle idrarında büyük oranda “sarkozin” molekülüne rastlandı.

Sarkozin seviyesinin, alınan metastazlı örneklerin yüzde 79’unda ve başlangıç düzeyindeki kanser örneklerinin yüzde 42’sinde yüksek olduğunu belirten bilim adamları, bu moleküle “sağlam” hücrelerde rastlamadı.

Nature dergisinde yer alan araştırma, yeni teşhis ve tedavi yolları için umut olarak görülüyor. Ancak idrar testinin uygulanmasına başlamadan önce araştırmanın doğrulanması gerekiyor.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.