Sağlık

HPV aşısını erken yaptırın

HPV’nin immün sistemden gizlendiğini, lokal enfeksiyon ve viremi yapmadığını, iltihabi reaksiyon yaratmadığını ifade eden uzmanlar, HPV virüsüne karşı son yıllarda geliştirilen aşılar bulunduğunu belirtiyor.

Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yüce ”Rahim ağzı kanseri aşısı erken adolesan dönemde yapılmalıdır” dedi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekolojik Onkoloji Ünitesi Başkanı ve Servikal Patolojiler ve Kolposkopi Derneği Başkanı olan Prof. Dr. Kunter Yüce, Human Papilloma Virüsün (HPV) 6 ve 11 tiplerinin, kanser öncüsü bir lezyon olan Servikal İntraepitelyal Neoplazinin (CIN1) yüzde 10-19′undan, genital siğillerin yüzde 90′undan, genital siğile sahip anneden çocuğa geçen Reküran Respiratuvar Papillomatozisin (RRP) yüzde 100′ünden ve anogenital ve orofarengeal kanserlerden sorumlu olduğunu bildirdi.

Aşı sayesinde PAP taraması yaptırmayanlarda görülen servikal kanser sayısında azalma olacağını kaydeden Yüce, “Pek çok ülkede cinsel ilişkinin 15 yaş civarında başladığını, Türkiye’de de kızlar arasında erken yaşta evliliklerin yaygın olduğunu belirten Yüce, ”Türkiye’de adolesan gelin sayısının yüksek olduğu dikkate alınmalı” şeklinde konuştu.

Servikal kansere karşı aşılama için önerilen yaş grupları konusunda da bilgi veren Yüce, 11-12 yaş arası kızların aşı için asıl önerilen grup olduğunu, 9-10 yaş arası kızların uygun, 13-26 yaş arasındakilerin ise daha önce servikal kanser aşısı olmamışlarsa uygun görüldüklerini bildirdi. Yüce, ancak 19-26 yaş arasındaki kadınlarda aşının koruyuculuğunun düştüğünü, daha önce HPV almış kadınlarda ise aşının daha az etkili olduğunu belirtti.

Rahim ağzı kanseri nedir?

Human Papilloma Virus (HPV), genital bölge ve mukozalarda enfeksiyon yapan, kısaca ”kondilom” adı verilen siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan bir virüs.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.