Sağlık

Hormonal yöntemlerle doğum kontrolü

Hormonal korunma yöntemlerinde progesteron ve östrojen hormonları hap, vajinal halka ve diğer yöntemlerle vücuda veriliyor. Beyin üzerinden yumurta oluşumu veya oluşan yumurtanın çatlaması engelleniyor.

Enjeksiyonlu yöntem
Başarısızlık oranı 1 yılda her 100 kadın için 0,3 olup güçlü bir korunma sağlıyor. Kadınların yüzde 50′sinde bir yıl sonunda kanamaların yok olmaya başlaması, menopoz şikâyetine benzer şikayetler ve kemik yoğunluğundaki azalma riski nedeniyle çok tercih edilmiyor.

Progesteron içeren ve 3 ay koruma sağlayan bir yöntem. Yumurtalıktan yumurtanın salınımını engelleyerek etki gösteriyor ve etkisi haplardan çok daha güçlü. Kansızlığı, iç üreme organları iltihabını (PID), dış gebeliği ve rahim kanserini azaltması avantajları arasında.

Doğum kontrol hapları
İki hormonu da içeren haplarda koruma çok yüksek olup, araştırmalara göre, her 100 kadından 0.2 – 0.3′ü 1 yıl içinde gebe kalabiliyor. Zaman içerisinde başta hapların kalp-damar rahatsızlığı, felç riskini çok artırdığı düşünüldü fakat zamanla bunların yaşlanma ve sigara kullanımı ile daha yakın ilişkili olduğu görüldü.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.