Sağlık

Hızlı gebe kalmak için ne yapmalıyım?

Günümüzde pek çok evli çift çocuk sahibi olma konusunda sıkıntılar yaşıyor. Bazı çiftlerin mevcut sağlık sorunlarından dolayı bazılarının da farklı nedenlerle çocukları olmuyor. Peki, hamile kalmak için yapılabilecek şeyler yok mu? Tabi ki var; işte hızlı gebe kalmak için dikkat edilmesi gerekenler…

– Rahat olun, strese girmeyin. Gebe kalamayacağınız korkusuna kapılmayın.

– Adet düzeninizi takip edin, gebe kalabileceğiniz muhtemel günlerde cinsel ilişkide bulunmaya özen gösterin.

– Eşinizin sigara ve alkolü bırakmasını sağlayın, hayatını düzenlemesine yardım edin.

– Eşinizin kalın ve sıkı pantolon, iç çamaşırı giymesini engelleyin. Sauna ve sıcak banyolardan kaçınmasını tavsiye edin.

– İlişkiden 2 saat önce eşinizin sert bir kahve içmesi sperm hareketlerini uyaracaktır.

– En uygun pozisyonda cinsel ilişkiye girin.

– İlişki sonrası belinizin altına yastık koyup bir saat yataktan kalkmayın, yatak odasının fazla sıcak olmamasını sağlayın.

– Sabah erken saatlerde cinsel ilişkiye girmeye çalışın. Sabahları sperm kalitesi en iyi durumda olmaktadır.

– Cinsel ilişkiyi ‘bir ev ödevi’ olarak görmeden isteyerek eşinizle birlikte olun. Orgazm olmak vajina salgısının ph derecesini değiştirmekte ve spermin rahim ağzından daha hızlı geçmesini sağlamaktadır. Gereğinden fazla, sık cinsel ilişkiye girmekten kaçının.

– Daha önce gebelikten korunmak için değişik yöntemler kullanmışsanız bunların olası etkileri için doktorunuza danışın.

– Adet düzensizliği var ise gereken tedavi ile adet düzenini sağlayın.

– Servikal mukus gereğinden koyu ise inceltici özel ilaç kullanmak gerebilir.

– Günlük beslenmenize dikkat edin. Dengeli ve düzenli beslenin. Süt ürünlerinin içindeki galaktose ismi verilen madde yumurtlama fonksiyonunu arttırmaktadır. Bol miktarda süt, süt ürünü ve yoğurt tüketin. Enginar ve taze fasulyeyi tüketmeyi unutmayın. Aşırı kırmızı et ve yağlı yemek tüketmeyin, östrojen düzeyini olumsuz etkileyebilir.

– Aşırı olmamak şartıyla hafif egsersiz yapın.

– Doktorunuzun haberi olmadan hiçbir ilaç kullanmayın.

Adetlerim düzensiz, yumurtlamam ne zaman olmakta?

Bu soruyu birçok kadın kendi kendine veya hekimine sormaktadır. ”Ne zaman yumurtlamam oluyor?” Yumurtlama gününü anlamak için bazal vücut ısısı ölçümü yapılabilinir, düzenleyici ilaçlar kullanılabilinir, bitkisel içerikli haplar alınabilinir veya yumurtlamayı gösteren özel testler yapılabilinir.

Adet düzensizliği var diyebilmek için adetlerin 7 günden fazla bir süre erken veya geç olması gerekmektedir. Başka bir ifade ile 21 günden daha sık veya 35 günden daha seyrek olması adet düzensizliği anlamına gelir. Her 10 kadından 2 tanesinde adet düzensizliği görülmektedir. Adet düzensizliğinin en sık sebepleri kötü beslenme, kontrolsüz diyet, kronik yumurtlama bozukluğu, hormon bozuklukları, guatr ve bazı böbrek üstü bezi hastalıkları, polikistik over, yumurtalık (over) kistleri varlığı, aşırı eksersiz ve kontrolsüz spor vs’dir.

Adetleriniz düzensiz ise ve gebe kalmayı planlıyorsanız kolay gebe kalabilmek için doktorunuzla görüşüp öncelikle adetlerinizi düzene sokun. Doktor yardımı ile yumurtama hesaplama sı yapılacak ve sonuç olarak size de bir “gebelik hesaplama” veya diğer adı ile “hamilelik hesaplama “takvimi verilecektir

Bazal vücut ısısının ölçümü ile yumurtlama zamanı tespit edilir mi?

Bazal vücut ısınızı ölçerek yumurtlama gününüzü tespit edebilir, luteal fazın ne kadar sürdüğünü saptayabilirsiniz. Vücut ısısı yumurtlamanın oluşmasıyla birlikte yükselmektedir. Bu şekilde adet düzeninizdeki yumurtlama gününüzü tespit edebilirsiniz.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.