Sağlık

Hipoglisemi hastaları nasıl beslenmeli?

Dilara Koçak’ın Hipoglisemi hastaları için vermiş olduğu diyet listesine bir göz atmalısınız. Kan şekeri düşmesi olarak bilinen ve şeker komasına sokan Hipoglisemi hastalığı, doğru beslenme ve diyet ile kontrol altına alınabilir. Daha sağlıklı ve sorunsuz günler yaşamak için doğru beslenmenin önemini vurgulayan Koçak’ın vermiş olduğu diyet listesi şöyle;

 

Dengeli beslenme her hastalıkta olduğu gibi Hipoglisemi hastalığında da büyük öneme sahip. Kan şekeri hastalığı diyeti ile şeker koması riskini minimuma indirilebilirsiniz.

Hipoglisemi ve beslenme

Kan şekerinin normalin altına düştüğü anlarda, sinirlilik, gerginlik, halsizlik gibi belirtiler gözlenir. Hipoglisemi belirtileri arasında en önemlisi tatlı yeme isteğidir. Kan şekerinin düşmesini engellemek için ilk şart dengeli beslenmektir. Düzenli ve dengeli beslenildiği zaman Hipoglisemi ile başa çıkabilirsiniz.

Hipoglisemi hastaları ana ve ara öğünlerde mutlaka karbonhidratı ve proteini birlikte tüketmeliler. Ara öğünlerde tek meyve yemek yerine protein esaslı besinlerde tüketilmelidir. Yoğurt, süt, peynir ve fındık gibi besinler tam buğday, çavdar veya kepekli tahıllarla yenilmelidir.

Bal şekeri olan besinlerden kesinlikle uzak durulmalı. Haftada sadece en fazla 2 kez olmak şartı ile sütlü tatlı tüketilebilir. Lakin, şeker yerine tatlandırıcı kullanılmalıdır.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.