Sağlık

Hatalı sünnet psikolojiyi bozuyor

Hatalı sünnet nedeniyle kısa kalan penis sorunlarının sıkça yaşandığını ancak insanların çekindikleri için sorunlarını açıklayamadıklarını belirten uzmanlar, sünnetin ehil kişilerce yapılması gerektiğini bildirdi.

Sünnet operasyonunun basite alındığını kaydeden SDÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalından Doç. Dr. Turgut Ortak, penis derisi aşırı esnek olduğu için küçük çocuklarda, ehil olmayan kişiler tarafından yapılan sünnette, deriden gereğinden fazla alma sonucu bu tür sorunların yaşandığını dile getirdi. Ortak, bu durumun hastayı psikolojik olarak da olumsuz etkilediğini söyledi.

Bu tür durumlarda hastaların psikolojik açıdan kendilerini aşırı rahatsız hissettiğini kaydeden Doç. Dr. Turgut Ortak, “Bu rahatsızlık bir erkek için çok önemli. Belki de sünnetçi hatalarından dolayı daha kaç kurban var ama kimseyle paylaşamadıkları için sorunu kendi içinde yaşıyorlardır” dedi.

Bu tip hataların yaşanmaması için sünnet işlemlerinin hekimler tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Ortak, sünnet hataları yüzünden öz güvenini yitirmiş, aile huzuru olmayan, psikolojik sıkıntılar içerisinde yer kişilerin sayısının artabileceğine işaret etti.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.