Sağlık

Hassas ciltler için cilt bakımı önerileri

Güneşe maruz kaldığınızda hemen kızarıp yanıyor musunuz? Sıcakklık farklılıkları, mevsim değişiklikleri ve kozmetik ürünleri ile kolayca tahriş oluyor mu? Yüksek koruma faktörlü güneş koruyucunuz ya da şapkanız olmadan yürüyüşe bile çıkamıyor musunuz? Bu sorulardan birkaçına da olsa cevabınız evet ise muhtemelen hassas bir cilde sahipsiniz.

Genellikle kuru, allerjik reaksiyonlara eğilimli hassas cildin özel bakıma ihtiyacı vardır. Aşağıdaki öneriler yardımıyla hassas cildinizin ışıl ışıl olmasını sağlayın.

– Mutlaka makyajınızı kokusuz ve boya içermeyen hassas ciltlere özel nazik bir makyaj temizleyicisi ile temizleyin. Temizlerken pamuk kullanın.

– Makyajınız temizlendikten sonra, Ph dengeli, lanonin ya da ya da cildi yumuşatıcı başka içekler içeren bir cilt temizleyicisi ile temizleyin. Parmak uçlarınız yardımıyla masaj yaparak temizleyiciyi cildinize uygulayın. Temizlerken bez türü bir madde kullanmayın. Bu adımda cildinizdeki makyaj kalıntılar ve gün içinde çevrenin neden olduğu kirliliklerden cildinizi arındırmış olursunuz. Asla alkol gibi cildinize tahriş edecek sert kimyasallar ve içerikler içeren sabun ya da temizleyiciler kullanmayın.

– Cildinizi ferahlatıcı bir tonik kullanın. Alkollü ya da parfümlü tonik asla kullanmayın. Alkol içeren tonikler cildinizin kurumasına ve tahriş olmasına neden olur. Aşağıda yer alan Bitkisel Süt Toniği tarifini kullanabilirsiniz.

– Parfümsüz ve boya içermeyen bir nemlendirici kullanın. Aynı zamanda nemlendiricide iki kat daha etkili bir sun- block da kullanabilirsiniz. Güneş koruyucunuzun paba içermemesine de dikkat edin.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.