Sağlık

Hamilelikte yaptırılması gereken testler

Gebelik bilindiği gibi yaklaşık 9 ay kadar süren fizyolojik süreç. Doğal şartlarda normal yumurtlaması olan bir kadın ve bunu dölleyebilecek kapasitede spermi olan bir erkeğin yumurtlama zamanında cinsel birleşmesi sonucunda gebelik meydana gelir. Yumurtanın döllenmesi ile oluşan embriyo, döllenmeden yaklaşık 1 hafta içinde rahim içine (döl yatağına) yerleşir ve bundan sonra gebelikte büyüme ve gelişme süreci başlar.

Gebelik yaşını hesaplarken öncelikle gebe kalan kadının son gördüğü âdetin ilk günü dikkate alınır ve buna göre gebelik süresi 40 hafta olduğu kabul edilir. Örneğin adet görmesi gereken kadının günü 7 gün geçmişse ve gebelik testi pozitif ise gebelik yaşı yaklaşık olarak 5 hafta olduğu kabul edilir.

Düzenli adet görmeyen kadınlarda her zaman son adet tarihi gebelik yaşıyla uymadığı durumlarda ise gebelik yaşı ilk 3 ayda yapılan ultrasonografik tetkikle tayin edilir. Tahmini doğum tarihi (yani 40 hafta bitimi) son adet tarihinin ilk günü ile 1 hafta toplanarak çıkan tarih 3 ay geriye sayılarak pratikte kolayca hesaplanabilir.

Rutin işler
Doğumun 37 gebelik haftasından önce gerçekleşmesine erken doğum, 37 gebelik haftasından sonra gerçekleşmesine ise zamanında (miadında) doğum denir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.