Sağlık

Hamilelikte vücut ve cilt bakımı nasıl olmalı?

Hamilelik döneminde vücut hijyenini sağlamanız için her gün banyo yapmalısınız. Burada en çok dikkat etmeniz gereken konu, ıslak zeminde kayıp düşmeyi önleyecek tedbirlerin almanız. Yine olası gelişebilecek problemlere karsı banyonun kapısını kilitlemeyin.

Banyo esnasında suyun çok soğuk ve çok sıcak olmaması gereklidir; önerilen su sıcaklığı 36-37 derecedir. Hamilelik süreci, bir kadının vücudunda birçok değişimi hızlı bir şekilde yaşadığı bir dönemdir. Bu değişiklikler, sadece anne karnında büyüyen bebekle beraber anne adayının kilo alması ve vücut imajının değişmesi ile sınırlı değildir. Çeşitli hormonal faktörlerden dolayı neredeyse vücudunun her bölgesi etkilenir.

Ciltte, saç ve tırnaklarda hatta diş ve dişetlerinde de birçok değişimler meydana gelir. Bu süreci sorunsuz atlatmanız için vücut temizliğinizi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini aşağıda bulabilirsiniz:

Cildinizdeki değişiklikler

En çok dikkat çekici değişikler ise ciltte meydana gelenlerdir. Anne adaylarının cildinde kuruluk, meme ve karında çatlaklar, yüzde gebelik maskesi denen lekeler, karında cilt renginin koyulaşması, sivilcelerin artması gibi sorunlar meydana gelebilir.

Hamileliğiniz boyunca vücudunuzu iyi korumak için hijyeninize ve vücut bakımınıza dikkat etmelisiniz. Cildinizde kuruluk yasıyorsanız, normal sabun kullanmak yerine cildin nemlenmesini sağlayacak gliserin bazlı sabunlar kullanabilirsiniz.

Banyo esnasında vücut yağlarından yararlanabilirsiniz. Banyodan çıktıktan sonra vücudunuza mutlaka nemlendirici krem sürün. Kalça, karın bölgesi ve memede meydana gelebilecek çatlaklar için düzenli olarak bu bölgelere badem yağı, kakao yağı veya çatlak kremleri ile masaj yapmanız önemlidir. Bunların dışında, cillte meydana gelen renk değişiklikleri ve lekeler, çoğunlukla kalıcı değildir ve doğumdan sonra geçerler. Bu lekeler, gün içinde kozmetik malzemelerle kapatılabilir.

Aksam yatmadan önce ise cildinizin nefes alması için makyajınızı temizlemelisiniz. Yine cildin fazla hassaslaştığı bu dönemde yazın güneşe çıkmadan önce cildinize ultraviyole ısınlara karsı yüksek koruyucu faktörlü kremler sürmelisiniz.

Hamilelikte vajinal hijyen

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.