Sağlık

Hamilelikte cinsellik nasıl olmalı?

Toplumumuzda, cinsellik üzerine konuşma ve tartışma, günümüzde hala tabular arasındadır. Bazı kadınlar bu konuyu doktoruna açmaktan kaçınırken, bazen de doktorlar hastası ile açıkça konuşmaktan çekinir. İşte hamilelikte cinselliğin kuralları.

Hamile kadınlar, bilgi eksikliği nedeni ile cinsel ilişkiden uzak duruyor. Oysa, engel oluşturan bir durum yoksa hamileliğin son gününe kadar cinselliklerini yaşayabilirler.

İletişim kopukluğundan, çiftler hamilelikte seksten uzak durmaları gerektiği mesajını çıkartırlar ya da halk arasındaki inançlara göre davranırlar. Halk arasında, birinci trimestr’de (hamileliğin ilk 16 haftası) cinsel ilişkinin düşük ile sonuçlanacağı inancı yaygındır. Bilimsel olarak en fazla hamilelik kaybının 1. trimestr’de olduğu, bu kayıpların cinsel ilişki nedeni ile olmadığı, genetik bozukluklara bağlı meydana geldiği bilinmektedir.

Cinsel ilişki bebeğe zarar vermez

Hamileler, cinsel istek artışına rağmen, cinsel ilişkinin rahim ağzının açılmasını kolaylaştıracağı ve erken doğuma neden olacağı, damarların açılıp kanayacağı, erkek cinsel organının bebeğin başına zarar vereceği gibi asılsız, rahatsız edici düşünce ve inanışlara kapılıp, cinsellikten uzak dururlar.

Her ne kadar orgazm (boşalma) oksitosin (rahim kasını kasıcı madde) salgılanmasına neden olup rahim kasılmalarına yol açsa da bunlar doğumu başlatmaz, erken doğuma neden olmaz.

Cinsel ilişki bebeğe (fetusa) zarar vermez, erkek cinsel organının bebekle fiziksel olarak teması yoktur. Anne karnındaki bebek;rahim kasları, içinde bulunduğu gebelik kesesi ve kese içindeki sıvı ile darbelere karşı koruma altındadır.

Rahim ağzı kanalındaki (servikal kanal) salgıların koyulaşması ile oluşan mukus tıkaç, bakterilerin ve semenin (sperm) rahim içine girmesini engelleyen bir bariyer oluşturur.

Bir doktora danışılmalı

Cinselliğe engel oluşturacak tıbbi problemler olmadıkça, hamilelik süresince hatta son güne kadar cinsel ilişki yasak değildir. Hamileler, cinsel ilişkinin zararlı olabileceği koşulları kendi kendine değerlendirebilecek bilgi donanımından yoksun oldukları için bu konuda en sağlıklı bilgiler, kadın doğum uzmanlarından alınabilir.

Hamilelikte cinsel ilişkinin yasak olduğu durumlar

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.