Sağlık

Hamilelik döneminde cinsel ilişki

Cinsel hayatın en büyük meyvesi olarak bilinen gebelikte cinsel yaşam engellenmemeli ve cinsel hayat kontrol altında sürdürülebilmektedir. Cinselliği gebelik boyunca yasaklamak veya diğer bir deyişle engellemek oldukça doğru bir davranış değilken, elbette bazı dikkat edilecek hususlar bulunmaktadır. Ancak bilhassa yeni evli çiftler bu dönemde cinsel yaşamlarını aşırı derecede kısıtlamamalı, kendilerini çokta özgür bırakmamalıdır.

Her biri üç aydan oluşan üç safhada incelenen gebelik, bebeğin rahme yerleştiği ve burada yuvarlanarak organların oluştuğu bir dönemdir. Ençok düşük tehlikesi ilk üç ayda abortus döneminde gözlenirken, ilk aylarda düşüklerin fazla olmasının nedeni kromozom anomalisi olan bebelerin bu dönemde rahim dışına atılmasıdır.

Penisin rahme oluşturduğu baskı sürecinde rahme zarar verilebilirken, orgazam esnasında ise kendinizi fazlaca kasmamanız gerekliyken bu kasıntılar rahme zarar verebilmektedir. İlişki sıklığını olabildiğince azaltmanız hem anne hemde bebek açısından oldukça önemliyken, anne adayının istemediği sıralarda cinsel ilişki için zorlanılmamalıdır.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.