Sağlık

Hamileliği rahat geçirme yolları

Uzmanlar, gebelik döneminde yapılan nefes egzersizlerinin anne adaylarına oldukça faydalı olduğunu ve ihmal edilmemesi gerektiğini belirtiyorlar.

Memorial Hastanesi Pulmoner Rehabilitasyon Bölümü’nden Solunum Fizyoterapisti Dr. Seniha Avcıl Uğurlu’nun verdiği bilgilere göre; solunum egzersizleri doğumun ikinci döneminde ağrılar esnasında anne adayının nefesini kontrollü kullanarak, etkili bir biçimde ıkınmasını sağlar. Gevşeme egzersizleri, doğumun ağrısız döneminde, anne adayına nasıl gevşeyeceğini öğreterek bebeğin doğumu için gerekli enerji birikimini sağlar ve gücünü yararlı olarak kullanmasına yardımcı olur.

Nefes egzersizleri duruş bozukluklarını giderip sırt ağrılarını azaltıyor

Gebelikte, uterusun büyümesi ve vücut ağırlığının artmasına bağlı olarak vücudun duruşu değişir. Vücut duruşundaki değişiklik bel, sırt ağrılarına neden olur. Bu nedenle;
– Gebelikte ortaya çıkan duruş bozukluklarını gidermek,
– Sırt ağrılarını azaltmak,
– Doğum sırasında gerekli soluma ve gevşemeyi öğretmek,
– Karın ve perine kaslarının elastikiyet ve kuvvetini artırmak,
– Anne adayını ruhsal olarak doğuma hazırlamak,
– Anne adayının bilinçli olarak doğuma yardımını sağlamak ve doğumu kolaylaştırmak amacıyla, gebelikte egzersiz yapılmalıdır.

Hamileliğin 3. ayından itibaren egzersize başlanmalıdır

İlk üç aydan sonra egzersiz programına başlanmalıdır. Uygulama günde bir kez 5’er tekrar şeklinde olmalı ve doğuma kadar devam edilmelidir.

Mutlaka uzman fizyoterapistten yardım alın
Her kadın psikolojik ve fiziksel açıdan farklıdır. Bu nedenle her gebe bir fizyoterapist tarafından değerlendirilmeli ve egzersiz programı planlanmalıdır.

Doğum öncesi yapılan egzersizler

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.