Sağlık

Haberler yeni psikopatlar yaratıyor

Uzmanlar, Ümraniye’de sabah namazına giderken öldürülen Taner Koç’u vuran kişilerin sergilediği davranış şeklinin, normal insanlara mahsus bir davranış şekli olmadığını, bu tür haberlerin verilmesinin de kötü örnek teşkil edebileceğini belirtiyor.

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Bölümü Klinik Şefi Uzman. Dr. Mecit Çalışkan, Ümraniye’de 3 gün önce Taner Koç’un silahla vurularak öldürülmesine ilişkin olarak, “Bu tür olaylar sürekli medyaya yansımamalı. Çünkü kişilik bozuklukları olanlar, bu olayı kendilerine örnek alarak aynı şeyi yapabilirler” dedi.

Bu davranış şeklinin, alkolün veya uyuşturucu maddenin etkisiyle yapılmış bir davranış olduğunu ya da ağır bir kişilik bozukluğuna işaret ettiğini ifade eden Çalışkan, şöyle dedi:

“Toplumun bu gibi durumlarda tepkisinin olması doğaldır ve olmalıdır da. Yani bilhassa cezaların caydırıcılığı ve toplumun medyada veya görsel basındaki tepkilerinin bu gibi davranışları engelleyeceği konusunda hem fikirim. Bu tür davranışlar ne tasvip edilebilir, ne hoş görülebilir ve aynı zamanda gerekli tepkiyi de alabilmelidir. Hukuk kurallarına göre muhakkak cezasını çekecektir. Kamu vicdanını da rahatlatan bir durum olmalıdır.”

Bu tür olayların medyaya yansımasının toplumda sıkıntı yaratabileceğine de dikkate çeken Çalışkan, şunları kaydetti:

“Bu tür olaylar sürekli medyaya yansımamalı. Olayın bir de bu ters tarafı var. Çünkü kişilik bozuklukları olanlar, bu olayı kendilerine örnek alarak, aynı şeyi yapabilirler. İntihar vakaları medyada çok yer bulursa daha da çoğalmaya başlar. Metot açısından, uygulama açısından, sosyal psikiyatri açısından önemli bir şey, ama genelleşmemesi lazım. Bu münferit bir vakadır. Allah göstermesin, bunlar genel ve her gün gündeme gelen bir şey olursa bunun altından kalkmak çok zor olur.”

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.