Sağlık

Güneş ışınlarıdan cildinizi koruyun

Güneşten yayılan UVA ışınları cildin erken yaşlanmasına ve kırışmasına sebep olurken, UVB ve UVC ışınları cilt kanseri riskini artırıyor.Bu nedenle sadece deniz ya da havuzda güneşlenirken değil, günün her saatinde güneşten korunmak gerekiyor.

“Güneş artık bize eskisi kadar dost değil. Tüm canlılar için yaşam enerjisi olan güneş, ozon tabakasının incelmesiyle birlikte artık bir tehlike unsuru haline geldi” diyen Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Ayfer Aydın, yeryüzüne ulaşan ultraviyole radyasyon miktarının arttığını ve eskiden yeryüzüne sadece UVA ve UVB ulaşırken artık UVC radyasyonun da ulaştığını söylüyor.

“UVA kısa dalga boyludur cildin erken yaşlanmasına ve kırışmasına neden olur. UVB ve UVC’nin ise deri kanseri riskini arttırdığını biliyoruz. Bu nedenle sadece denizde veya havuzda değil, her yerde kendimizi güneşten korumalıyız. Güneş kremimiz, günlük kullanım için en az En az SPF 30+ olmalıdır. SPF (Sun Protection Factör) bir rakamla belirtilen bu özellik, ürünün cildi güneş hasarına karşı koruyabilme yeteneğini gösterir, özellikle de UVB’ye karşı.”

İyi bir nemlendiricinin kokusuz, parfümsüz, antialerjik ve en az 30 faktör koruyucu özelliğe sahip olması gerektiğini belirten Dr. Aydın’a göre, SPF özelliği olmayan nemlendiriciler cilt lekelerine de neden oluyor.

Bronzlaşma bir savunma mekanizmasıdır

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.