Sağlık

Genital bölgelerdeki sivilceler büyük sorun!

Hem kadınların hem de erkeklerin genital bölgelerinde sıkça görülen veya diğer bir deyişle cinsel yolla ve sürtünme yöntemiyle bulaşan karnabahar görümündeki ağrısız sihiller aslında sanıldığı kadar önemsiz değil. Tıp dilinde Genital Human Papilloma olarak adlandırılan bu hastalığın cinsel yolla vücuda aktarıldığı için mutlaka önemsenmesi gerekirken, bu virüsün üreme sisteminde enfeksiyonlara yol açabileceği belirtiliyor.

Genital Siğillerin Yapısı Nasıldır?

Genital siğiller yani virüs vücuda buluştuktan sonra, uzun bir süreç kuluçkalama dönemine girer. Bu durum sanıldığının aksine hastalığın yayılmasına engel olmazken, hastalığın çok daha sık görülebilmesine sebebiyet verebilir. Genellikle dış genital bölgelerde yumuşak dokuda ciltten hafif kabarık şekilde, pembe – beyaz renkte, karnabahar benzeri küçük siğiller olarak ortaya çıkar. Genital siğillerin, nemli ve sıcak bölgelere doğru yayılma ve büyüme eğilimleri vardır.

Genital Siğillerin Belirtileri Nelerdir?

Şikayetler vajina ve makat kısmında anormal renk ve şekil değişiklikleri ile birlikte daha önce olmayan anormal kabarıklıklarla başlar. Genital bölgede kaşıntı, yanma ve kanama oluştuğu takdirde mutlaka uzmana görünmek gerekir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.