Sağlık

Gençlerde kanserli hücreler daha çabuk yok ediliyor

Bağışıklık sistemi nakliyle kanser hücrelerinin yüzde 97′sinin 24 saat içinde yok edildiği bir tedavi geliştiren Dr. Zheng Cui, tedavide yaş faktörünün önemli olduğunu söyledi.

ABD’de yaptığı deneyle kanser hastalarının ve yakınlarının yüzünü güldüren Wake Forest Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Zheng Cui, çalışmasıyla ilgili bilgi verdi.

Fareler üzerinde yapılan deneylerde olumlu sonuç alındığını belirten Cui, “Bu tedavi insanlarda da denendi. Başarılı olursak çok fazla insanın hayatı kurtulacak. Testlerde kanserli hastaların bağışıklık sistemini 50 kat daha güçlü hale getirebildik. Elimizde yeterli teknoloji var. İki yıl içinde birçok hayatı kurtarabiliriz” dedi.

Hücre naklinde akrabalığa dikkat edilmeli

Kanserli hastaların nakille tedavi edilebileceği ihtimalini gösteren yöntemde Cui, 22 hastaya başka kişilerden alınan bağışıklık hücreleri enjekte etti ve 24 saat içinde bazı hastalarda kanser hücrelerinin yüzde 97′si yok oldu. Yöntem, ABD Tarım Bakanlığı Gıda ve İlaç Dairesi’nin onayıyla da bir tedavi yöntemi olarak kabul edildi.

Kuzey Carolina’daki üniversitede çalışmalarını sürdüren Dr. Cui, kök hücrelerin nereden bulunacağı ve nasıl özellikler taşıması gerektiğini anlattı. Cui, akrabalıkların bu konuda önem taşıdığını belirtti ve “Bizim yapmaya çalıştığımız akrabalıkları uzak tutmak. Beraberinde verdiğiniz donör hücreleri de kişiye saldırıda bulunabilir. Biz de bu yan etkileri yok etmeye çalışıyoruz” dedi.

Gençlerde tedavi daha başarılı

Yaklaşık 30 yıldır süren bir süreç yaşadıklarını belirten Doktor Cui, “Şu anda sahip olduğumuz teknoloji bu süreci daha da ileriye götürecektir” şeklinde konuştu. Tedavide yaş faktörünün önemli olduğunu vurgulayan Dr. Zheng Cui, “Gençler için umut daha fazla” şeklinde konuştu. Araştırmanın maliyetinden henüz emin olmadıklarını söyleyen Cui, “İlk etapta yaklaşık 50 bin dolar harcayacağız. Bu rakam, yaklaşık beş donör için geçerli olacak” dedi.

Hocalar temkinli

Dr. Zheng Cui tarafından geliştirilen yöntem, Türkiye’de de ses getirdi. Uzmanlar çalışmayı ‘umut verici’ değerlendirirken temkinli yaklaştılar.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meral Beksaç, Cui’nin geliştirdiği yöntemde, lökosit hücrelerinin tedavi amacıyla kullanıldığını söyledi. Beksaç, “Bağışıklık tedavilerinde bu yöntem yararlı oluyor. 30 yıldır lökosit tedavisi uygulanıyor” dedi.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.