Sağlık Sigara | Zararları ve Bırakma Yöntemleri

Fizyolojik ve Psikolojik bağımlılık

Psikologlar, sigara içenleri ikiye ayırıyor ve iki grubun birbirleriyle kesinlikle karıştırılmaması gerektiğini belirtiyorlar.

Sigarayı bir zevk aracı olarak ve diğer zevklerini de buna göre ayarlayanlar psikolojik bağımlı olarak adlandırılıyorlar. Psikolojik bağımlıların, hayatlarının herhangi bir dönemimde, sigarayı bırakma kararı alıp uygulayabilecekleri ifade ediliyor.

Bu safhayı geçip sigaraya adeta bütün benlikleri ile bağlanmış olan ikinci grup tiryakilere ise fiziki bağımlı deniliyor. Alkoliklerin alkole, eroinmanların eroine bağlanması gibi sigaraya bağlanan bu insanların içmekten vazgeçmelerinin çok zor olduğunu belirtiyorlar.

Fiziki bağımlıların, sigarayı bırakmaya karar verip, aldıkları nikotin oranlarını azaltmaları halinde mide krampları, bulantı, kusma, çarpıntı, gibi organik tepkiler gösterdikleri ve konsantrasyonlarının bozukluğunu dolayısıyla iş verimlerinin düştüğünü doktorlar ısrarla belirtiyorlar. Fakat, bu kişilerin zorda olsa iradelerini ve azimlerini kullanarak sigarayı bırakabileceklerini hatırlatıyorlar.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.