Sağlık

Eşiniz için doğal cilt bakımı teknikleri

Kabul edelim, kadınlar için cilt bakımı, yemek, içmek ve uyumak kadar önemli. Ancak erkeklerin durumunu hiç düşündünüz mü? Tıraş oluyorlar diye onların cildi dayanıklı mı sanıyorsunuz? İşte maskesi, toniği, nemlendiricisiyle evde eşiniz için kolayca hazırlayabileceğiniz cilt bakım tarifleri.

Maske
Domates kabuğuyla cildi temizledikten sonra içme suyuyla yüzünü yıkasın. Ardından aşağıdaki maskeleri uygulayın:
* Kepek unu, 1 çay kaşığı bal, Yarım çay kaşığı toz boraks ya da karbonat (eczaneden bulunabilir)
* 1-2 damla limon (C vitamini, özellikle lekeler için) Yüzünde 5 dakika beklettikten sonra içme suyuyla yıkasın.
* 1 çorba kaşığı kepek unu birkaç damla içme suyu, yüzünde 5 dakika bekletip içme suyuyla yıkasın. Zararsız, alerjisiz bir peeling etkisi yapar. Kepek unu, minik kırışıklıklara, ölü hücrelere karşı çok etkili.
* Bir kaşık ekmek mayası 1 kaşık içme suyu. Karıştırıp (göz çevreniz dışında) yüzüne sürsün. 5 dakika beklettikten sonra içme suyuyla yıkasın. Bu maskeyi herkes cilt bakımı için uygulayabilir.
* Bir avokado Avokadoyu, 1 hafta oda sıcaklığında bekletin. Böylece olgun hale gelecektir. Ezerek püre yapacağınız 1 avokadoyu eşinizin yüzüne maske yapın. 10 dakika beklettikten sonra içme suyuyla yıkayın.

Tonik
* 1 su bardağı kaynatılmış ılık su içine bir çay kaşığı kekik atın. Bardağın üstünü kapatın. 3 dakika bekleyin. Karışımı, süzgeçten geçirip bir cam kaba alın. Buzdolabınızda dursun. Eşiniz istediği zaman tonik olarak kullansın.
* 1 su bardağı kaynatılmış ılık su içine bir tutam ıhlamur atın. Çünkü ıhlamurun yatıştırıcı etkisi var. Bardağın üstünü kapatın. 3 dakika bekleyin. Karışımı süzgeçten geçirip bir cam kaba alın. Buzdolabınızda dursun. İstediğiniz zaman tonik olarak kullanın.
* Aynı şekilde üstteki ıhlamur-su karışımına, 3-4 tane karanfil ve çay kaşığı tarçın ekleyerek de yeni bir tonik yapabilirsiniz.

Nemlendirici
* Aslında en iyi nemlendirici, içme suyudur. Günün her saatinde istendiği sıklıkta yüze sürülebilir. Ayrıca meyveler çok iyi nemlendirici görevi görüyor. Eşiniz, kayısı ve şeftaliyi püre olarak yüzüne sürebilir. Çok iyi nem verir.
* Güzel nemlendirici ise kavundur. Kavunu ezip püre haline getirin sonra 5-10 dakika yüzünde bekletsin, sonra içme suyuyla yıkasın.

Göz maskesi
* Eşiniz, gözlerinin çevresine süt kreması sürsün. 5 dakika bekletsin ve ıhlamurlu tonikle ya da içme suyuyla silsin.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.