Sağlık

Erken doğan çocuk kör olabiliyor

Erken doğan çocuklarda retinopatisinin yani görme kaybı sorunu ortaya çıkabiliyor. Erken doğan bebeklere özgü olan bu hastalıkta gözün retina tabakası etkileniyor. Dünyagöz Etiler Hastanesi Doç. Dr. Nur Acar prematüre retinopatisi hakkında şunları söyledi;

“Ağ tabakası veya gözün görüntüleri algılayan sinir tabakası olan retina, anne karnında doğrudan beynin bir uzantısı olarak gelişir. Erken doğan bebeklerde bu gelişme tamamlanmadığı için doğduktan sonra da devam eder. Prematüre bebekleri yaşatmak için yüksek konsantrasyonlarda verilen oksijen, gözdeki damarların anormal gelişmesine sebep olur. Bunun sonucunda ise damarlanması tamamlanmamış bebeklerin retinalarında kısaca ROP olarak adlandırılan Prematüre Retinopatisi hastalığı meydana gelir. Erken dönemde tedavi edilmezse her iki gözde de körlüğe yol açar.”

Geç farkedilirse tedavisi zor!

Görme kaybı sorunu kilosu 1,5 yada daha az olan bebeklerde sık görülmektedir. 32 haftadan önce doğmuş olan tüm bebeklerde bu hastalığın muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Prematüre retinopatisinin tanı ve tedavisi uzman doktorlar ve oftalmologlar ile mümkündür.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.