Sağlık

Erkeklere de doğum kontrol hapı

Partneriniz size, ‘Bundan sonra sen doğum kontrol hapı kullancaksın’ derse şaşırmayın! Spermin hareketlerini kontrol eden yeni bir genin incelenmeye başlanması ile erkekler için doğum kontrol hapı üretilmesi imkânı doğdu.

Erkeklerin kullanabileceği doğum kontrol hapı yolda. Artık onlar da ‘haplanarak’ partnerlerinin hamile kalmasını engelleyebilecek.

Iowa Üniversitesi bilim adamlarının tespit ettikleri ‘Catsper 1′ adı verilen genin yaydığı proteinler engellendiğinde spermlerin yumurtaya girme anında yaydıkları enerji aktiviteleri düzensizleşiyor ve döllenmenin gerçekleşmesi engelleniyor.

Kalıtsal sağırlık şikayeti ile gelen İranlı bir hastanın ailesindeki kısırlık problemini incelerken genin etkilerini ortaya çıkaran bilim adamları ‘Catsper 1′in kontrol ettiği proteinlerin salınımı engellendiği takdirde spermlerin yumurtayı dölleyemeyeceğini iddia ediyor. Sonuçları İnsan Genetiği Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre geliştirilecek bir erkek doğum kontrol hapı en az kadın doğum hapları kadar etkili olabilecek.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.