Sağlık

Erkeklerde kısırlık nedenleri ve tedavisi

Çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerin en büyük sorunudur, kısırlık. Kadınları olduğu kadar erkekleride esir olan bu soruna gelişen teknoloji ile çare var! Çocuk sahibi olamayan çiftlerin öncelikle iyi bir araştırmadan geçmesi gerekiyor. Erkekteki kısırlığın nedeni araştırılarak neden bağlı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Erkekte kısırlık nedenleri

 

Erkeklerin çocuk sahibi olmasını engelleyen problemlerin başında sperm sayısının düşüklüğü ve spermlerin yavaş hareket etmesi gelir. Yumurtayı dölleyebilmek için gerekli miktardan az ve düzgün şekillenmeyen spermler çocuk sahibi olmanızı engeller. Spermlerin dışarıya çıkmasını engelleyen kanal tıkanıkları kısırlık nedenidir.

Doktorunuz ile ayrıntılı bir görüşme yaparak bazı testler sonucunda çocuk sahibi olmanızı engelleyen neden bulunmalıdır. Bunun için yapılan testler ise şunlardır;

Sperm Testi (Sperm Tahlili, Spermiogram)

Her doktor mutlaka sizden sperm testi isteyecektir. Erkeğin orgazm olduğunda dışarıya çıkan sıvı(meni), spermi besleyerek korur. Meninin toplanıp incelenmesi sonrasında spermlerin miktarı ve kalitesi ölçülür. İlişki sırasında kondom kullanarak yada mastürbasyonla steril bir kap içine meniyi toplayarak doktorunuza vereceksiniz. Doktorunuz da bu menin incelenmesini sağlayacaktır.

İncelenen menide;

Hareket eden spermlerin yüzdesi (hareketlilik),
Erkeğin ne kadar çok meni verdiği (hacim),
Spermlerin şekilleri düzgün mü? (morfoloji)
Meninin her mililitresindeki sperm sayısı (konsantrasyon),
Üreme sisteminizde bir enfeksiyon olup olmadığı,
Meni örneğindeki toplam sperm sayısı (toplam sayı) ortaya çıkacaktır.

Sperm testinin farklı bir zaman da tekrarlanması istenebilir. Bunun nedeni, farklı zamanda farklı sonuçlara ulaşılabilmesidir. İkinci testin ardından kesin sonuç elde edilir. Sperm testinden önce 2-5 gün arası hiç bir şekilde ilşkiye girmemeniz veya mastürbasyon yapmamanız gerekir.

Hormon Testi

Hormonlar sperm üretimini, seks yapabilme yeteneğinizi ve isteğinizi konrtol ettiği için erkekte hormon testide istenir. Hormonların eksik veya fazla olmasıda problem yaratmaktadır. Erkekte bulunan FSH ve testosteron hormonlarnın doğru seviyede olup olmadığı bu test ile ortaya çıkar. Gerekli görüldüğü durumlarda LH, estradiol veya prolaktin gibi hormon testleride dotorunuz tarafından istenebilir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.