Sağlık

Erişkinliğin ilk adımı sünnetin pek çok yararı var

Erkek çocukların erişkinliğe ilk adımı olarak nitelendirilen sünnet, sağlık açısından da pek çok yararı bulunan bir cerrahi işlem… Aslında tıbben herhangi bir zorunluluğu bulunmayan sünneti, en basit ifadeyle penis başını çevreleyen derinin kesilmesi olarak özetlemek mümkün.

Yapılan araştırmalar, bir zorunluluğu bulunmamasına karşın sünnetin başta idrar yolları enfeksiyonunun azaltılması olmak üzere birçok yararının bulunduğunu ortaya koyuyor.

Alman Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Soysal, sünnetin 1 yaşındaki bir çocukta meydana gelebilecek idrar yolları enfeksiyonunu 10 kat azalttığını söyleyerek şu bilgileri verdi:
“Genital hijyen de sünnet sayesinde daha kolay sağlanıyor. Sünnet işleminin faydaları çeşitli araştırmalarda belirtilmiştir. Bu faydalardan en önemlisi ise penis kanseri ve cinsel yolla hastalık bulaşma riskini azaltmasıdır.

Sünneti doktor yapmalı
Sünnet komplikasyonları az olmasına karşın, sünnette yara yerinden kanama, enfeksiyon, derinin az kesilmesi ve hatalı iyileşme gibi sorunlar görülebiliyor. Sünnet kararı alırsanız mutlaka doktorunuza haber verin. Bebeğin kanama yönünden riskli olmadığını kanıtlamak için kan örneği alınacaktır. Sünnet eğer yapılacaksa, ilk bir ay içinde yapılmalıdır. Eğer kararınızı geciktirirseniz işlemin genel anestezi altında yapılması gerekir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.